Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Podkarpacie: W jakich branżach najlepsze zarobki?

PODKARPACIE. Choć mówią o Podkarpaciu, że to ?Polska B? to jednak statystyki pokazują, że można tu całkiem nieźle zarobić. Odpowiedź na pytanie, w jakich działach gospodarki płacą najlepiej znajduje się poniżej.

Najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto w województwie podkarpackim za rok 2016 wyniosło, aż 5549 zł. Kwota dotyczy branży związanej z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem oraz rybactwem. Całkiem nieźle, bo 4957 zł zarabiały osoby pracujące w branży finansowej oraz pracownicy zatrudnieni w administracji publicznej ? 4630 zł. Najsłabsze zarobki były natomiast w branży zakwaterowania i gastronomii (2397zł) oraz w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (2830zł) ? poinformował Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Przeciętne wynagrodzenie wcale nie oznacza, że ktoś zarabia takie pieniądze. Badania przeprowadzone przez Urząd Statystyczny mają na celu wyłonienie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przekładając to na bardziej zrozumiały język, zakładając że prezes firmy zarabia 10 tys. zł a pracownik 2 tys. zł, to średnia zarobków wyniesie 6 tys. Jednak w rzeczywistości żaden z nich nie będzie zarabiał wspominanych 6 tys. Wysokie przeciętne wynagrodzenia wynikają najczęściej z wysokich zarobków kadry kierowniczej w danej branży, która podnosi ostateczną kwotę przeciętnego wynagrodzenia.

Dane o wynagrodzeniach pochodzą z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.