Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Wólka Podleśna. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Wólka Podleśna. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

22 sierpnia 1978 roku zainicjowano ważny rozdział w historii Wólki Podleśnej, kiedy to ks. Mieczysław Szewczyk, ówczesny dziekan sokołowski i proboszcz w Stobiernej, celebrował inauguracyjną Mszę Świętą. Od tego momentu, mimo przeciwności ze strony władz, wierni gromadzili się na nabożeństwach zarówno w sali katechetycznej, jak i w domostwach. Wobec tych wyzwań, 18 sierpnia 1979 roku, biskup Tadeusz Błaszkiewicz poświęcił drewnianą kaplicę pod wezwaniem Błogosławionej Jadwigi Królowej, co stało się zaczątkiem budowy stałego miejsca kultu.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Budowa kościoła nabrala tempa po Mszy Świętej odprawionej 15 sierpnia 1981 roku, a już 14 listopada 1982 roku, biskup Ignacy Tokarczuk, Ordynariusz Przemyski, poświęcił kamień węgielny oraz same mury kościoła. Inicjatywa ta spotkała się z żywiołowym odzewem i wsparciem ze strony lokalnej społeczności, a także mieszkańców okolicznych miejscowości: Pogwizdowa, Medyni Łańcuckiej oraz Jasionki.

W uznaniu zaangażowania wiernych i duchownych, 14 czerwca 1983 roku, przez dekret biskupa Ignacego Tokarczuka, Wólka Podleśna została oficjalnie ustanowiona samodzielną parafią, co stanowiło kolejny krok w jej rozwoju. Kolejnym znaczącym osiągnięciem było uzyskanie zgody na założenie cmentarza parafialnego w 1984 roku, co umożliwiło parafianom godne pochowanie zmarłych na terenie własnej wspólnoty.

Obecnie trwają prace nad finalnym urządzeniem i wyposażeniem kościoła, zgodnie z projektem Henryka Sobolewskiego, znanego architekta wnętrz z Rzeszowa. Wnętrze świątyni zdobią dzieła sztuki sakralnej, w tym figura Ukrzyżowanego wykonana z drewna gruszkowego oraz figura św. Jadwigi Królowej, dzieło Jerzego Górki ze Szkoły Kenara w Zakopanem. Ponadto, w kościele znajduje się figura św. Brata Alberta autorstwa Stanisława Rodzińskiego z Krakowa oraz kopia obrazu Jasnogórskiego, wykonana przez ks. Wacława Partykę z Przemyśla, co świadczy o bogatym dziedzictwie artystycznym tej świątyni.