Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Werynia. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Werynia. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Historia Weryni rozpoczyna się w drugiej połowie XV wieku, a pierwsze oficjalne ślady jej istnienia datują się na 28 kwietnia 1503 roku, kiedy to Mikołaj Kolbusz z Weryni wystąpił przed sądem ziemskim w Pilźnie. Nazwa miejscowości wywodzi się od potoku Virinya, który został odnotowany już w 1459 roku. Przez stulecia Werynia była w posiadaniu znaczących rodów szlacheckich, takich jak Tarnowscy, Lubomirscy, Sanguszkowie oraz Tyszkiewiczowie, aż do roku 1944.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Przez niemal 500 lat, do końca XX wieku, Werynia przynależała do parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Jednym z istotnych momentów w jej historii było założenie w 1873 roku kaplicy mszalnej przez rodzinę Tyszkiewiczów. W latach 1902-1922 przy lokalnym dworze działał również dom zakonny sióstr służebniczek wraz z przedszkolem dla dzieci.

Za punkt zwrotny w historii duchowej Weryni uznaje się 14 kwietnia 1974 roku, kiedy to bp tarnowski Jerzy Ablewicz utworzył przy kaplicy dworskiej wikarię parafialną, powierzając jej opiekę ks. Stanisławowi Wójcikowi, wikariuszowi z Kolbuszowej. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, 24 czerwca 1976 roku Biskup Ablewicz zdecydował o utworzeniu rektoratu, mianując ks. Wójcika jego rektorem. Kolejnym ważnym etapem było erygowanie parafii 27 maja 1978 roku przez tego samego biskupa, a ks. Wójcik został jej pierwszym proboszczem.

W latach 80., pomimo przeszkód stawianych przez komunistyczne władze, rozpoczęto budowę kościoła parafialnego według projektu architekta Adama Gustawa z Rzeszowa. Kamień węgielny poświęcił i wmurował bp Jerzy Ablewicz 14 sierpnia 1982 roku. Budowę uświetniło poświęcenie kościoła i konsekracja ołtarza przez biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Piotra Bednarczyka 16 sierpnia 1986 roku.

Dzięki hojności parafian, w kolejnych latach kościół został wyposażony w stacje Drogi Krzyżowej, nowe dzwony, nastawę ołtarzową, ambonę, chrzcielnicę, ławki, organy i witraże. Artystyczne dzieła do wnętrza świątyni stworzyli znani twórcy, jak Janusz Krauze z Gorlic czy lwowski artysta plastyk Piotr Szewciw. W latach 1989-1992 obok kościoła powstał również dom parafialny, co stanowiło zwieńczenie wieloletnich starań o rozwój infrastruktury parafialnej.

Historia Weryni i jej parafii to opowieść o długiej tradycji, zaangażowaniu społeczności lokalnej oraz współpracy z duchownymi, która zaowocowała powstaniem silnego centrum duchowego i kulturowego w regionie.