Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Terliczka. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Terliczka. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Położona na malowniczym prawym brzegu Wisłoka, wieś Terliczka, dawniej znana jako Tarniczka, wzięła swoją nazwę od charakterystycznych krzewów tarniny. Już od początków XV wieku mieszkańcy tej miejscowości byli związani z parafią Łąka, co świadczy o głębokich korzeniach wspólnoty w tym regionie.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

W październiku 1984 roku, rozpoczęto przygotowania do budowy kościoła, który miał być wotum wdzięczności za cudowne ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku. Inspiracją do powstania tej świątyni był O. Włodzimierz Lech, kapucyn i rodak z Terliczki, który zadecydował, że kościół będzie poświęcony Najświętszej Maryi Pannie z Fatimy.

Uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego dokonał biskup Ignacy Tokarczuk, Ordynariusz Diecezji Przemyskiej, 13 października 1985 roku, a trzy lata później, również w dniu poświęconym Matce Bożej z Fatimy, biskup Tokarczuk poświęcił mury nowo wzniesionej świątyni.

Kolejny istotny moment w historii kościoła to jego konsekracja, którą 13 października 1991 roku, w dziesiątą rocznicę zamachu na papieża, przeprowadził biskup pomocniczy Edward Frankowski. Niespełna rok później, 1 lipca 1992 roku, biskup Kazimierz Górny ustanowił przy kościele samodzielną parafię, powierzając jej opiekę Zakonowi Kapucynów z Prowincji Krakowskiej.

Od tego czasu, parafia ta stała się ośrodkiem intensywnego kultu Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, a od 1997 roku, w każdy trzynasty dzień miesiąca od maja do października, odbywają się pokutne Nabożeństwa Fatimskie. To właśnie tutaj, w duchu orędzia fatimskiego, wspólnota nie tylko kontynuuje tradycję modlitwy, ale również od września 1999 roku rozpoczęła kultywować pamięć i nauki św. Ojca Pio, organizując specjalne nabożeństwa każdego 23 dnia miesiąca.

Apogeum kultu tego włoskiego świętego przypadło na 13 maja 2005 roku, kiedy to biskup Kazimierz Górny oficjalnie ustanowił w Terliczce Sanktuarium św. Ojca Pio, tym samym wyróżniając parafię jako miejsce szczególnej troski duchowej i modlitewnej. Tak rozwinięta aktywność religijna przyczynia się do rosnącej popularności Terliczki jako miejsca pielgrzymek, zarówno dla wiernych z Polski, jak i z zagranicy, poszukujących duchowego wsparcia i inspiracji.