Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Stępina. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Stępina. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Przed powstaniem kościoła, wspólnota wiernych z miejscowości Stępina oraz części Cieszyny zgromadzała się w skromnej, drewnianej kaplicy, która niegdyś była domem Zofii i Mieczysława Godków. Ta niewielka świątynia, przekształcona z inicjatywy ks. Stanisława Tomaszka, proboszcza parafii Frysztak, stała się miejscem modlitwy i zgromadzeń religijnych. Pierwsza uroczysta Msza św. w tej kaplicy miała miejsce 17 stycznia 1971 roku, co było znaczącym momentem dla lokalnej społeczności.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

W maju 1973 roku, bp Bolesław Taborski poświęcił kaplicę, nadając jej wezwanie bł. Maksymiliana Kolbego. Funkcjonowała ona nie tylko jako miejsce kultu, ale również jako centrum edukacji religijnej dla dzieci. Z biegiem czasu, rosnące potrzeby duchowe i społeczne mieszkańców skłoniły do podjęcia decyzji o budowie nowej, większej kaplicy filialnej wraz z punktem katechetycznym. Projekt nowej budowli przygotował mgr inż. arch. Jerzy Nosek, a nad prawidłowością prac budowlanych czuwał mgr inż. Henryk Modrakowski. Pierwszy etap prac rozpoczął się w lipcu 1982 roku, a symboliczny kamień węgielny został poświęcony przez bp Ignacego Tokarczuka w październiku tego samego roku.

W czerwcu 1983 roku, bp Ignacy Tokarczuk oficjalnie erygował parafię św. Maksymiliana Marii Kolbego w Stępinie, a ks. Stanisław Łukasz został mianowany jej pierwszym proboszczem. Ta decyzja była ważnym krokiem w rozwoju duchowym i organizacyjnym wspólnoty, łączącej wiernych z Stępiny i odpowiedniej części Cieszyny. W kolejnych latach parafia rozszerzyła swoje granice, włączając do siebie także mieszkańców miejscowości Chytrówka, co potwierdził dekret Ordynariusza Przemyskiego z 1984 roku.

Ważnym osiągnięciem parafii było uzyskanie pozwolenia na budowę cmentarza w 1986 roku, co było odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. Nowy cmentarz zaczął funkcjonować już w sierpniu tego samego roku, stając się miejscem pochówku i pamięci dla parafian.

Koło historii zamknęło się, gdy współczesny kościół wzniesiono u podnóża góry Chełm, gdzie w przeszłości Benedyktyni z Tyńca oddawali cześć św. Helenie w drewnianej świątyni. Chociaż pierwotna budowla nie przetrwała do naszych czasów, tradycja pielgrzymowania do drewnianej, zabytkowej kapliczki, znajdującej się na miejscu dawnego kościoła, wciąż żyje wśród wiernych, którzy co roku gromadzą się tam, by świętować Zmartwychwstanie Pańskie.