Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Asseco wchodzi na rynek filipiński!

Asseco nabyło ponad 60% udziałów w krakowskiej spółce Nextbank Software Sp. z o.o., która dostarcza rozwiązania dla sektora bankowego na Filipinach. Spółka jest producentem systemu typu core banking z opcją mobilnego dostępu dla klientów, który jest dostępny w chmurze. Dzięki transakcji Grupa Asseco wzmocni swoją międzynarodową pozycję w sektorze finansowym i wejdzie ze swoimi usługami na nowy rynek.

Wartość transakcji zakupu udziałów w Nextbank Software to 17 mln złotych. Jednak nie jest planowane połączenie krakowskiej spółki z Grupą Asseco.

System stworzony przez Nextbank jest w pełni dostosowany do specyficznych dla południowo-wschodniej Azji produktów depozytowych i kredytowych. Jest on zintegrowany zarówno z aplikacją mobilną dla doradców bankowych, umożliwiającą im wykonywanie transakcji poza oddziałem oraz z aplikacją bankowości mobilnej dla klientów. Rozwiązanie jest udostępniane w chmurze i zapewnia komplet funkcjonalności niezbędnych do prowadzenia średniej wielkości banku. Obecnie działa ono w 5 filipińskich bankach spółdzielczych – informuje portal asseconews.pl

Do Grupy Asseco dołączył bardzo merytoryczny i biznesowo zorientowany zespół. Nextbank to jeszcze nieduża firma, ale zrealizowała już wdrożenia w 5 bankach na Filipinach i prowadzi kolejne. Posiada bardzo interesujący produkt – system typu core-banking z możliwością mobilnego dostępu dla klientów banku, który jest dostępny w chmurze Amazona. Jest on w pełni przystosowany do potrzeb tamtejszych instytucji. Liczymy też na możliwość uzyskania w przyszłości synergii w obszarze oferty produktowej, a także wymianę know-how pomiędzy naszymi zespołami – powiedział Zbigniew Pomianek, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

Ogromna szansa

Na Filipinach działa obecnie ponad 500 banków, z czego 450 to banki spółdzielcze o ograniczonych budżetach na inwestycje IT i limitowanym dostępie do wykwalifikowanej kadry informatyków na prowincjach. Nowa inwestycja oznacza dla Grupy Asseco przede wszystkim możliwość prowadzenia działalności biznesowej na Filipinach, gdzie dotąd nie były realizowane wdrożenia. Stanowi także impuls do poszerzenia oferty produktowej spółki – czytamy w komunikacie.

Dzięki dołączeniu Nextbanku do Grupy Asseco wzmocniliśmy potencjał w sektorze finansowym, który jest dla nas jednym z kluczowych obszarów działania, generującym dziś 40% przychodów całej Grupy. Nad naszymi usługami i produktami dla banków pracuje zespół ponad 4 000 ekspertów. Dostarczamy je do instytucji finansowych w ponad 30 krajach na 3 kontynentach. Jesteśmy obecni w Europie Centralnej i Południowo-Wschodniej, w państwach portugalskojęzycznych, ale także w Rosji, Gruzji, na Gibraltarze oraz Wietnamie. Zrealizowaliśmy ponad 1 000 wdrożeń, u ponad 650 klientów. Obecnie posiadamy ponad 500 aktywnych systemów core bankingowych. Dzięki dołączeniu Nextbank do Grupy Asseco zyskaliśmy możliwość pojawienia się na zupełnie nowym rynku – Filipiny to rejon świata, w którym dotychczas Grupa Asseco nie prowadziła działalności – powiedział Marek Panek, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

Dołączenie do Grupy Asseco to dla nas ogromna szansa na szybkie przeskalowanie biznesu. Już pierwsze 18 miesięcy były bardzo intensywne, bo w tak krótkim czasie udało nam się zbudować kompletny produkt oraz wdrożyć go w 5 instytucjach finansowych. Sukces i zadowolenie tych organizacji bardzo szybko przełożyły się na decyzję kilku kolejnych banków, z którymi aktualnie prowadzimy wdrożenia oraz zainteresowanie kilkudziesięciu, z którymi rozpoczynamy rozmowy. Kapitał otrzymany od Asseco umożliwi nam przede wszystkim znaczne powiększenie zespołu wdrożeniowego i zaadresowanie popytu, który na dziś przerasta nasze możliwości operacyjne, a także na budowę kolejnych systemów komplementarnych, które staną się częścią platformy i umożliwią naszym klientom transformację w innowacyjne organizacje typu fintech, w pełni gotowe do konkurowania na równych zasadach z wchodzącymi na rynek startupami fintech – powiedział Krzysztof Kogutkiewicz, CEO, Nextbank Software.

Ponad 20 lat doświadczenia Asseco w budowaniu systemów centralnych to dla nas również bardzo cenny kapitał wiedzy, który pozwoli uniknąć potencjalnych błędów. Na koniec, wejście na nowe rynki, w szczególności Indonezja, Myanmar i Wietnam, będzie dużo łatwiejsze z takim partnerem u boku – dodał.

Źródło: asseconews.pl