Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zmarł mjr Franciszek Sagan, jeden z nestorów podkarpackich Akowców

RZESZÓW. 1 stycznia br. wieku 96 lat zmarł mjr Franciszek Sagan. Był laureatem Nagrody Honorowej ?Świadek historii?. Pogrzeb odbędzie się 5 stycznia 2018 r. (piątek) o godz. 10.30 na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.

Franciszek Sagan urodził się 23 marca 1921 roku, w podrzeszowskiej Rudnej Wielkiej. Znaczną część swojego życia poświęcił Armii Krajowej. W okresie 1940 ? 1944 był żołnierzem ZWZ-AK na terenie Inspektoratu Rzeszów, a przez ostatnie 26 lat pełni funkcję prezes Koła Nr 2 ŚZŻAK w Rzeszowie. W styczniu 1944 roku ukończył kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. Z kolei, w lipcu 1944 r. walczył w III Zgrupowaniu Zachód podczas akcji ?Burza? na terenie Bratkowic.

Zainicjował  także budowę pomnika pamięci Żołnierzy Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów oraz pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. W październiku 2017 r. został uhonorowany przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Nagrodą Honorową ?Świadek Historii?.