Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zalety implantów zębowych – N•100 Stomatologia w Lublinie.

Fot. Materiały reklamowe

Implanty stomatologiczne to niezwykle chętnie stosowane rozwiązanie, które doskonale imituje naturalny ząb i chroni przed negatywnymi procesami zachodzącymi w jamie ustnej po ekstrakcji. Na długie lata przywracają estetykę uśmiechu i funkcjonalność.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to nowatorski sposób odbudowy w miejscu po utraconym zębie. Implant składa się z dwóch części. Pierwsza to właśnie implant, czyli filar wszczepiony w kość szczeki lub żuchwy. Ma formę śruby i zastępuje korzeń zęba.

Wykonuje się go najczęściej z tytanu. To metal bardzo trwały, odporny i przede wszystkim biozgodny. Oznacza to, że z czasem zostaje zintegrowany z kością- obrośnięty przez kość szczęki lub żuchwy. Nie wchodzi w żadne reakcje z żywnością ani składnikami środków do higieny jamy ustnej.

U osób z ryzykiem reakcji alergicznych stosuje się cyrkon mający podobne właściwości. W razie obniżenia linii dziąseł cyrkon ma kolor zbliżony do naturalnych zębów, co poprawia efekt wizualny.

Na filarze implantu montuje się odpowiednie łączniki. To na nich zostaje osadzona korona protetyczna bądź inne rozwiązania znane z klasycznej protetyki. Implanty zębowe umożliwiają również montaż mostu protetycznego. Dobór rozwiązania zależy od konkretnego przypadku. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są bezbolesne.

Rozwiązanie na wiele lat

Dentysta może wszczepić implant zarówno po długim czasie, jak i natychmiast po ekstrakcji zęba. Proces jest stopniowy i zajmuje dłuższy czas. Może wymagać procedur chirurgicznych takich jak regeneracje kości bądź podniesienie dna zatoki szczękowej, jeśli doszło do jej atrofii. Wszczepiony implant zarasta przez kilka miesięcy (w tym czasie pacjent ma odbudowę tymczasową), przygotowuje się dziąsło i można zamontować docelową koronę lub most.

To, co wyróżnia implanty dentystyczne, to ich niezwykle długa żywotność. Implanty u wielu pacjentów wystarczą dożywotnio. Nie ma potrzeby wymiany filaru ani montażu innej odbudowy brakującego zęba. Zależy to od wielu czynników: jakości i ilości kości pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, higieny, odżywiania, nałogów (papierosy, alkohol), zgłaszania się na wizyty kontrolne.

Ochrona przed zanikiem kości i przesuwaniem

Leczenie implantologiczne pomaga zapobiec zanikowi kości. Ten proces występuje naturalnie po ekstrakcji zęba- nie obciążana zgryzowo kość stopniowo zanika. Wpływa to na estetykę uśmiechu, jaki i całej twarzy. Nadaje jej charakterystycznego, starczego wyglądu i zmienia rysy twarzy. Z tego też powodu zaleca się, jeśli to możliwe, wszczepienie implantu bezpośrednio po utracie lub usunięciu zęba.

Podobnie braki zębowe powodują problem z przesuwaniem pozostałych zębów. Naturalnie przesuwają się one, by uzupełnić lukę. Może to prowadzić do ich obracania się, pochylania, pogorszenia warunków zwarciowych i estetyki uśmiechu oraz funkcjonalności.

Najlepsza estetyka uśmiechu i funkcjonalność

Implanty zębów po osteointegracji oferują najlepszy wygląd uśmiechu. Korony lub mosty dobiera się tak, by idealnie pasowały do kolorystyki i kształtu pozostałych zębów. Przynosi to dużą poprawę komfortu pacjentów i ich samopoczucia. Bezpośrednio wpływa na pewność siebie w kontaktach towarzyskich i zawodowych. Uzupełnienie protetyczne wsparte na implantach w większości przypadków montowane są na stałe, nie wymagają wyjmowania. Zajmują tyle miejsca, ile naturalny ząb pacjenta i mają idealny kształt anatomiczny.

Kluczowa jest funkcjonalność, jaką wyróżnia się implant zęba. Po procesie regeneracji kości zachowuje się tak samo jak własny ząb. Poprawia się żucie i gryzienie, które odtąd nie sprawia problemów. Wyrazistości nabiera także mowa.

Prosta pielęgnacja

Długotrwała żywotność implantu zęba wymaga zachowania dobrej higieny jamy ustnej, jednak nie różni się ona od standardowej. Zaleca się stosowanie miękkiej szczoteczki, past i nitki stomatologicznej. Pamiętajmy, że kamień nazębny może przyczynić się do zaników kości szczęki lub żuchwy. Zabieg wszczepienia implantu powinien być przesłanką do poprawy nawyków – warto wprowadzić np. irygator.

Czego nie wolno robić mając implanty? Należy uważać na twardą żywność, na przykład orzechy czy jabłka. Dotyczy to zwłaszcza początkowego okresu po implantacji. Odradza się palenie papierosów. Dodatkowo konieczne są regularne wizyty profilaktyczne.

Implanty zębowe zyskują rosnącą popularność. Zapobiegają konieczności stosowania uciążliwych protez ruchomych, cechują się wyższą trwałością i estetyką oraz funkcjonalnością.

artykuł sponsorowany