Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Dziś wspomnienie patronki diecezji rzeszowskiej. Kim była Karolina Kózkówna?

RZESZÓW. Dziś obchodzony jest dzień liturgicznego wspomnienia bł. Karoliny Kózkówny, która jest patronką diecezji rzeszowskiej. Sprawdzamy, kim była Karolina Kózkówna.

Karolina Kózkówna urodziła się w 1898 roku, w jednej z podtarnowskich wsi. Była czwartym z jedenaściorga dzieci Marii i Jana Kózki. Jej rodzice byli właścicielami niewielkiego gospodarstwa, na którym oczywiście pracowała. Rodzina Karoliny wspólnie się modliła m.in.  wieczorem, przy posiłkach, jak i odśpiewując godzinki. Patronka diecezji rzeszowskiej od najmłodszych lata dużo się modliła, nie rozstawała się z otrzymanym różańcem, na którym modliła się także w nocy.

W 1906 roku rozpoczęła naukę w ludowej szkole podstawowej, którą ukończyła w 1912 roku. Następnie uczęszczała jeszcze na tzw. naukę dopełniającą trzy razy w tygodniu. Uczyła się chętnie i bardzo dobrze, z religii otrzymywała zawsze wzorowe oceny, była pracowita i obowiązkowa. Do Pierwszej Komunii św. przystąpiła w roku 1907 w Radłowie, a bierzmowana została w 1914 r. przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę w nowo wybudowanym kościele parafialnym w Zabawie.

Poświęcenie i brutalna śmierć

Karolina była urodzoną katechetką. Uczyła o tematach związanych z wiarą, zarówno swoje rodzeństwo, jak i okoliczne dzieci. Zajmowała się także chorymi i starszymi. Zginęła w 17 roku swojego życia (w listopadzie 1914 roku), czyli na początku I wojny światowej. Carski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Po kilkunastu dniach, 4 grudnia 1914 r., w pobliskim lesie znaleziono jej zmasakrowane ciało. Tragedia jej śmierci nie miała jednak świadków.

Na jej pogrzeb przybyło ponad 3 tys. osób, podczas którego wiele osób było przekonanych, że uczestniczą w pochówku prawdziwej męczennicy. W taki sposób rozpoczął się kult Karoliny Kózkówny. 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie św. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę. Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc.

Źródło: Brewiarz.pl