Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Szef Google’a tłumaczy się z nikłych podatków w Polsce

Będziemy się starać inwestować lokalnie – przekonuje Sundar Pichai, szef Google’a, w rozmowie z money.pl. Cala rozmowa dostępna na money.pl

CEO Google: „Wracam do Warszawy po wielu latach. Byłem tu 10 lat temu, prezentując przeglądarkę Chrome. W tym czasie technologia wspaniale się rozwinęła. Google widzi możliwości rozwoju w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Patrzymy na nasze zaangażowanie w perspektywie wieloletniej i z pewnością dalej będziemy tu inwestować. Jednym z naszych zobowiązań jest pomoc ludziom w rozwoju umiejętności cyfrowych. Zainwestujemy w to dodatkowe 20 milionów dolarów do końca 2020 roku.”

Google rośnie w Europie Środkowej szybciej niż w krajach Europy Zachodniej. Oczywiście startujemy z niższej bazy, jednak łącznie jest tu około 100 milionów użytkowników. Zauważyliśmy w Google, że gdy w jakimś kraju zainwestowaliśmy w inżynierów, deweloperów, to z czasem to lokalne centrum tworzy unikalne rozwiązanie najpierw dla tego regionu. Dopiero później dołączają inne kraje. Tak na przykład było z naszą usługą płatności mobilnych, która wystartowała w Indiach, zanim wprowadziliśmy ją do Stanów Zjednoczonych. Dziś oczywiście większość naszych inżynierów pracuje w USA. Chcemy jednak rosnąć na całym świecie, aby znaleźć proporcję pomiędzy liczbą naszych użytkowników w poszczególnych krajach, a lokalnymi inwestycjami.

Szef Google’a widzi 2 kierunki inwestowania w naszej częśći Europy: „Po pierwsze to stały rozwój Androida jako systemu, który jest tu niezwykle popularny. W Polsce i regionie jest ogromna rzesza inżynierów oprogramowania, którzy mogą tworzyć usługi i aplikacje dla Androida. Po drugie to rozwiązania w chmurze.”

Płacić podatki

CEO Google zapytany przez money.pl, co odpowie Premierowi Morawieckiemu, który uważa, że duże firmy technologiczne, wśród nich Google, powinny płacić pełne podatki za każdego reklamodawcę czy użytkownika z Polski. Google ma tymczasem około miliarda przychodów z Polski, z czego płacicie ledwie kilka milionów złotych podatków, mówi: „To ważne pytanie, rozumiem to. W ostatniej dekadzie Google zapłaciło średnio 26 proc. podatków. Większość w Stanach Zjednoczonych. Tak jest zbudowany światowy system podatkowy dla międzynarodowych firm. Jesteśmy zaangażowani w dialog na forum OECD w tej sprawie. Postęp jest co prawda wolny, ale jesteśmy przekonani co do potrzeby reformy podatkowej. Jako firma przestrzegamy i będziemy przestrzegać wszystkich przepisów podatkowych. Internet jest globalny. Działamy w ponad 100 krajach na świecie. Dziś większość naszej wartości tworzymy w Stanach Zjednoczonych i tam płacimy większość podatków. Tworzymy jednak centra inżynieryjne w wielu miejscach na świecie i dalej będziemy starać się inwestować więcej lokalnie – i w związku z tym to zmienia ten balans.”

Money.pl zapytał, jaką radę pwonien otrzymać polski 10-latek, jeśli któregoś dnia chciałby zostać następcą CEO Google: „Powiedziałbym, że w życiu najważniejsze jest realizowanie pasji. Jakakolwiek jest. Dodałbym, że z każdym rokiem technologia będzie coraz ważniejsza. To nie oznacza, że musisz pracować bezpośrednio przy technologii. Ale musisz rozumieć technologię i jej znaczenie. Zachęcam więc do lekcji i kursów powiązanych z technologią. Na przykład tych dotyczących etycznych aspektów rozwoju sztucznej inteligencji. Każdy młody człowiek powinien zrozumieć technologię, być pozytywnie nastawiony wobec jej rozwoju.”

Na temat oglądania YouTube przez dzieci Sundar Pichai odpowiada money.pl: „Uważamy w Google, że decyzje dotyczące wychowania dzieci należą do rodziców. Skupiamy się na dawaniu rodzicom narzędzi. Pomagamy ludziom w zarządzaniu technologią dookoła nich. Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko miało czas na interakcje z ludźmi, na zabawę na dworze, czytanie książek. Google nie jest skoncentrowany na tym, by spędzano w naszych usługach więcej czasu. Nigdy jako firma nie myśleliśmy w ten sposób. Jeżeli wejdziesz na naszą stronę i dostaniesz odpowiedź od razu, bez klikania głębiej, jesteśmy szczęśliwi. (…) YouTube ma różne oblicza. To potężny kanał dla rozrywki, ale równie duży dla edukacji.”

źródło: materiały WP