Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Sylwester i Nowy Rok. Więcej policji na drogach w regionie!

Fot. Policja

RZESZÓW. Podobnie jak w okresie Świat Bożego Narodzenia, również w Sylwestra i Nowy Rok Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. Na co należy zwrócić uwagę, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Od dziś w całej Polsce pojawi się więcej patroli ruchu drogowego, a wzmożone działania będą prowadzone, aż do 2 stycznia 2018 r. Funkcjonariusze będą obecni, jako patrole w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Policjanci będą także prewencyjnie oddziaływać na uczestników ruchu drogowego, jednak ci, którzy w sposób rażący będą naruszać przepisy ruchu, muszą spodziewać się odpowiedniej reakcji ze strony policji.

Wypadków nie brakuje

Kilka szczególnie tragicznych, nagłośnionych przez media wypadków, do których doszło w ostatnich dniach wskazuje dobitnie, że nie może być przyzwolenia na przekraczanie dozwolonej prędkości, czy jazdę na ?podwójnym gazie? lub po zażyciu innych zabronionych substancji. Dlatego, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, którym zależy na bezpiecznym dotarciu do celu, mogą liczyć na odpowiednie wsparcie ze strony Policji ? informują funkcjonariusze.

Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu podczas Sylwestra, czy też z okazji Nowego Roku, powinniśmy pamiętać, że nie można w taki stanie prowadzić samochodu. W roku 2016 Policja przeprowadziła blisko 18 milionów sprawdzeń ujawniając 115 635 kierujących po spożyciu alkoholu! Prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest duże, a ewentualne konsekwencje bardzo poważne. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi nawet 2 lata pozbawienia wolności, a za spowodowanie wypadku drogowego po alkoholu można nawet dożywotnio stracić prawo jazdy! Warto, także pamiętać, że spożyty poprzedniego dnia alkohol może utrzymywać się w organizmie przez dłuższy czas. Dlatego też, nie należy w takiej sytuacji kierować samochodem.

Kilka porad od funkcjonariuszy

  • Nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będzie podawany alkohol.
  • Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości. Zapewnij im nocleg, zamów taksówkę itp.
  • Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do picia.
  • Nie zmuszaj kierowców do obowiązkowego picia toastów.
  • Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, żeby nie prowadził pojazdu.
  • Będąc pieszym stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Zanim wyjdziesz z domu przymocuj do ubrania element odblaskowy.