Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Śmierć na basenie w Nowej Sarzynie. ZARZUTY DLA RATOWNIKA!

Zdjęcie ilustracyjne

Prokuratura Rejonowa w Leżajsku nadzoruje śledztwo w sprawie o nieumyślne spowodowanie śmierci 71-letniego mężczyzny, mieszkańca Nowej Sarzyny, w dniu 15 marca 2023 r. w Nowej Sarzynie, powiatu leżajskiego, tj. o przestępstwo z art. 155 k.k. O zdarzeniu została powiadomiona Policja, na miejscu zdarzenia prokurator przeprowadził czynności procesowe, m. in. oględziny miejsca zdarzenia, funkcjonariusze Policji zabezpieczyli zapis z monitoringu, a ciało zmarłego zostało zabezpieczone do badań.

Jak dotychczas ustalono w toku prowadzonego śledztwa, do zgonu mężczyzny doszło podczas korzystania z pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie, po godzinie dziewiątej rano. W tym czasie mężczyzna jako jedyna osoba znajdował się w basenie, w tym samym pomieszczeniu znajdował się ratownik wodny. Jak wynika z zapisów monitoringu ratownik nie zwrócił uwagi na problemy mężczyzny z utrzymaniem się nad wodą, nie podjął żadnych działań zmierzających do udzielenia mu pomocy. Zwłoki mężczyzny w wodzie zostały zauważone przez osoby, które przyszły, aby skorzystać z basenu, po upływie około 30 minut. Wówczas niezwłocznie wyciągnięto mężczyznę z wody i udzielono mu pierwszej pomocy, na miejsce wezwano karetkę pogotowia.

Co było przyczyną zgonu?

Po przeprowadzeniu sekcji zwłok biegły sądowy wstępnie zaopiniował, że przyczyną zgonu mężczyzny nie było utonięcie lecz problemy o charakterze kardiologicznym. Ostateczna opinia co do przyczyn zgonu zostanie wydana po przeprowadzeniu badań histopatologicznych.

Natomiast w dniu 22 marca 2023 r. prokurator przedstawił ratownikowi wodnemu, 46- letniemu mieszkańcowi powiatu leżajskiego, zarzut popełnienia przestępstwa z art. 160 § 2 k.k. (narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez osobę na której ciążył obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo). Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i odmówił składania wyjaśnień. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz zawieszenia w wykonywaniu zawodu ratownika wodnego.

Za zarzucone podejrzanemu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W zależności od ostatecznej opinii biegłego z zakresu medycyny co do przyczyn zgonu, zarzut ten może ulec zmianie.

źródło: gov.pl