Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Rzeszów laureatem rankingu „Miejsca Przyjazne Edukacji”

Zdjęcie ilustracyjne

Rzeszów został laureatem rankingu „Miejsca Przyjazne Edukacji” pisma Wspólnota i Fundacji Naukowej Evidence Institute w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

„Miejsca sprzyjające edukacji” to ranking gmin o najwyższej jakości edukacji w 2019 r., który wskazuje samorządy dbające o najwyższą jakość edukacji, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia.

Mądry samorząd wspiera i rozwija oświatę na swoim terenie, dbając o uczniów, ale także o swoją przyszłość. Od jakości szkolnej edukacji zależy bowiem jakie dalsze możliwości edukacyjne i na rynku pracy będą mieli młodzi mieszkańcy gmin, a także to jak będzie wyglądał rozwój gospodarczy i społeczny gminy w przyszłości.

Sporządzony ranking opiera się na obiektywnych, ogólnodostępnych danych dotyczących warunków i efektów nauczania. Do oszacowania głównych wyników rankingu wykorzystano dane dotyczące dostępności edukacji przedszkolnej oraz wyniki egzaminów zewnętrznych. Wykorzystano także informacje dotyczące charakterystyk jednostek samorządu terytorialnego (liczba ludności, stopa bezrobocia oraz dochody własne gmin w przeliczeniu na mieszkańca).

Dane dotyczące edukacji przedszkolnej oraz charakterystyki jednostek samorządu terytorialnego pozyskano z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego, natomiast wyniki egzaminów zewnętrznych pozyskano z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także z raportów publikowanych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Główne składniki rankingu

Ranking składa się z trzech miar, z których każda w równy sposób wpływa na ostateczną ocenę: dobrego startu, nierówności oraz postępu. Ranking ocenia dostępność edukacji przedszkolnej, a także efekty edukacyjne w szkołach podstawowych i gimnazjach. Końcowy ranking ustalono jako średnią z pozycji uzyskanych przez samorząd w trzech, wyżej wymienionych miarach składowych rankingu.

źródło: rzeszow.pl