Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie. Specjalna wypowiedź eksperta dla RzeszowskieInfo.pl

Na wielu większych rynkach deweloperskich miniony rok upłynął pod znakiem szybkiego wzrostu cen metrażu oraz wyraźnego spadku wielkości oferty. Rzeszów nie stanowi tutaj wyjątku. Co więcej, Stolica Podkarpacia wyróżnia się skalą spadku podaży. Dane BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują, że w grudniu 2022 r. na rzeszowskim rynku było dostępnych około 2100 mieszkań deweloperskich. Rok później analogiczny wynik był mniejszy o 48%, co oznaczało spadek do około 1100 ofert. Pod względem rocznego spadku wielkości oferty deweloperów, Rzeszów przoduje w grupie miast wojewódzkich. Głębsze zmiany podażowe odnotowano tylko w przypadku Olsztyna i Białegostoku.

Pod względem tempa zmian cenowych, Rzeszów wyróżnia się nieco mniej. Roczna podwyżka średniej ofertowej ceny 1 mkw. lokali deweloperskich na poziomie 15% to wynik wyraźnie mniejszy niż rekordowe wzrosty z Trójmiasta (+27%) oraz Krakowa (+24%). Niemniej jednak, podwyżki na rzeszowskim rynku pierwotnym są dobrze odczuwalne. Pod koniec grudnia 2023 roku średnia stawka w cennikach deweloperów z Rzeszowa wynosiła około 9950 zł/mkw. Najbardziej gwałtowne podwyżki cen nowego metrażu były widoczne od lipca do sierpnia 2023 r. Później sytuacja zaczęła się stabilizować. Ostatni kwartał 2023 r. upłynął już bez znaczących wzrostów cen metrażu.

Jeżeli chodzi o perspektywy na bieżący rok, to wydaje się, że wprowadzenie przez nowy rząd kolejnego programu dopłat kredytowych może ponownie zachwiać stabilnością rzeszowskiego rynku. Tym bardziej, że pod koniec minionego roku rzeszowscy deweloperzy nadal ostrożnie rozpoczynali nowe inwestycje. Plusem z punktu widzenia potencjalnych nabywców jest natomiast wysoki jak na obecne warunki odsetek mieszkań deweloperskich oddanych do użytku. W przypadku Rzeszowa, ten wskaźnik pod koniec 2023 r. wynosił około 40%. Dla porównania, w takich wiodących miastach jak Warszawa, Kraków i Wrocław, gotowe „M” stanowią odpowiednio 15%, 28% oraz 20% oferty deweloperów.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl