Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Reparacje od Niemiec. „Jako państwo polskie mamy pełne prawo”

Mularczyk: Jako państwo polskie mamy pełne prawo, by domagać się reparacji od Niemiec

„Ten raport traktuję jako efekt ciężkiej, wieloletniej pracy – zarówno mój, jak i całego zespołu” – tak o raporcie ws. reparacji wojennych mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. „Ale też ten raport jest pewnym bilansem zamknięcia i otwarcia” –  dodał gość Piotra Salaka.

„Podsumowujemy w sposób bardzo ostrożny i konserwatywny straty materialne i demograficzne, jakie zadali nam Niemcy. Oparliśmy nasze szacunki na bardzo dokładnych i rzetelnych danych” – zapewniał Mularczyk, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowe. „Jest całe morze strat, których nie sposób wycenić rachunkiem ekonomicznym, ale część strat można tak wycenić i to zrobiliśmy” – dodał poseł.

„Jesteśmy na początku drogi, najważniejsze, że powstał raport. Tak, jak podkreślił prezes Kaczyński podczas swojego wystąpienia, będzie przygotowana nota dyplomatyczna” – mówił nasz gość. „Zarówno młodzież w szkołach, studenci na uczelniach, naukowcy będą mogli tę pracę czytać, spierać się, zgadzać, nie zgadzać – i to już zostanie na wieki” – oceniał Mularczyk.

„Uważam, że jako państwo polskie mamy pełne prawo, by domagać się tych świadczeń od Niemiec, tym bardziej, że państwo niemieckie wypłaciło kilkudziesięciu krajom odszkodowania wojenne – z wyjątkiem Polski” – dodał poseł PiS.

Więcej na RMF24.pl.