Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Prof. Maria Gańczak: Testowanie tylko objawowych pacjentów, to nie jest dobra strategia

Prof. Maria Gańczak: Testowanie tylko objawowych pacjentów, to nie jest dobra strategia

My epidemiolodzy ostrożnie podchodzimy do takich jednorazowych nagłych, wzrostów liczb. Musimy obserwować, czy możemy mówić o trendzie, ale żeby to stwierdzić – trzeba obserwować dane w następnych dniach – komentowała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Maria Gańczak, pytana o nagły wzrost zgonów w Polsce z powodu Covid-19. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 58 takich zgonach.

Marcin Zaborski pytał swojego gościa o to, co jest powodem zmiany w przechodzeniu zakażenia koronawirusem. Jak przypomniał, coraz więcej pacjentów trafia pod respiratory. Na to składa się wiele czynników. Jednym z nich jest to, że zmieniła się strategia testowania w Polsce. Na początku testowaliśmy osoby z dużych ognisk, nie tylko pełnoobjawowe. W tej chwili testujemy głównie osoby z objawami – tłumaczyła w odpowiedzi profesor epidemiolog. Z punktu widzenia epidemiologa to nie jest dobrze, bo zakażenia pochodzą również od osób bezobjawowych i wtedy one stają się niekontrolowanym źródłem zakażeń dla innych – dodała.

Rozmowa na RMF24.pl