Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Policyjne działania „Przejezdne skrzyżowania”. Które miejsca zostaną objęte szczególnym nadzorem?

Fot. policja.pl

W najbliższy piątek policjanci ruchu drogowego komendy miejskiej w Rzeszowie rozpoczną cykliczne działania prewencyjne „Przejezdne skrzyżowania”. Celem działań będzie wyeliminowanie utrudnień w ruchu w rejonie newralgicznych skrzyżowań i poprawienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych. Policjanci chcą uświadomić kierowcom główne błędy popełniane przez nich w obrębie skrzyżowań oraz ograniczyć najczęściej popełniane wykroczenia. Działania będą kontynuowane w kolejne piątki października.

Impulsem do wdrożenia działań „Przejezdne skrzyżowania” jest zwiększenie natężenia ruchu obserwowane od zakończenia wakacji. W październiku rozpocznie się rok akademicki, do miasta zjadą studenci, w większości zmotoryzowani, co dodatkowo zintensyfikuje w mieście ruch kołowy.

Bezpośrednim celem działań będzie wyeliminowanie zjawiska ograniczania przejezdności na skrzyżowaniach przez kierowców wjeżdżających na nie bez możliwości kontynuowania jazdy. To częste wykroczenie, które przyczynia się potęgowania utrudnień w ruchu i tworzenia się korków, zagrożone jest mandatem w wysokości 300 zł i 2 punktami karnymi. Ograniczenie tego zjawiska wpłynie na poprawę płynności ruchu na skrzyżowaniach i głównych ciągach komunikacyjnych.

Ponadto policjanci zwrócą uwagę na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego popełniane w rejonie skrzyżowań, takie jak:

  • niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierującego wjeżdżającego za sygnalizator, kiedy jest to zabronione;
  • przypadki niestosowania się do znaków drogowych wskazujących kierunek jazdy z odpowiedniego pasa ruchu;
  • nieprawidłowe parkowanie w rejonie skrzyżowań, w szczególności utrudniające widoczność pieszym;

Policjanci będą także zwracać uwagę i wskazywać kierującym inne popełniane przez nich błędy wpływające na  przepustowości skrzyżowań. To przede wszystkim brak płynności jazdy, późne ruszanie spod sygnalizatorów i wolne przejeżdżanie skrzyżowań, pozostawianie zbyt dużych odległości pomiędzy pojazdami. Ponadto podczas kontroli policjanci każdorazowo sprawdzać będą trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz wymagane dokumenty.

Do kiedy potrwają działania?

Działania rozpoczną się już w najbliższy piątek i będą kontynuowane w każdy kolejny piątek października. Policyjne patrole spotkać będzie można na wybranych skrzyżowaniach w godzinach porannego i popołudniowego  szczytu komunikacyjnego, w godzinach od 6.30-8.30 i od 14.30-16.30.

Szczególnym nadzorem objęte zostaną skrzyżowania:

  • ul. płk. Leopolda Lisa-Kuli z ul. Jagiellońska;
  • al. płk. Łukasza Cieplińskiego z al. Józefa Piłsudskiego;
  • ul. Targowej z al. Józefa Piłsudskiego;
  • Placu Śreniawitów z ul. Jarosława Dąbrowskiego
  • ul. Hetmańskiej z al. Powstańców Warszawy;
  • ul. Hetmańskiej z ul. Wincentego Pola
  • ul. Marszałkowskiej z ul. Jana Kochanowskiego;
  • ul. Lwowskiej z al.. Tadeusza Rejtana
  • ulic Eugeniusza Kwiatkowskiego i Podwisłocze z al. Powstańców Warszawy

źródło: policja.pl