Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Podkarpacie. Mniej przychodni i porad lekarskich

Zdjęcie ilustracyjne

Na Podkarpaciu zmalała liczba placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej obejmującej przychodnie i praktyki lekarskie. Zmniejszyła się także liczba porad lekarskich, a wzrosła stomatologicznych.

Na koniec 2018 roku w województwie podkarpackim funkcjonowało 1721 placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, w tym 1229 przychodni i 492 praktyki lekarskie. Wiecej placówek było w miastach (1083) niż na wsi (638).

W ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, w 2018 roku w województwie podkarpackim udzielono 16,4 mln porad*, w tym 1,9 mln porad stomatologicznych. Z porad ogółem, trzy czwarte zanotowano w miastach, a jedną czwartą na wsi.

W przeliczeniu na 1 mieszkańca Podkarpacia udzielono 7,7 porad ogółem. Pod tym względem Podkarpacie zajmowało wraz z województwem warmińsko-mazurskim 14. miejsce. Najwięcej porad udzielono w województwie mazowieckim – 9,2 na jednego mieszkańca, a najmniej w województwie lubuskim i opolskim po 7,5 porad na jednego mieszkańca.

W 2018 roku w porównaniu z 2017 rokiem liczba placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej zmniejszyła się o 18 jednostek. Zmalała także liczba porad lekarskich (o 151,7 tys.), a wzrosłaporad stomatologicznych (o 63,0 tys.).

*Łącznie z poradami finansowanymi przez pacjentów oraz z poradami udzielonymi w izbach przyjęć szpitali ogólnych.

źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie