Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Ropczyce – Świętej Rodziny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Ropczyce – Świętej Rodziny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Historia parafii Najświętszej Rodziny w dzielnicy Czekaj w Ropczycach jest przykładem wytrwałości i oddania wiernych oraz duchownych w dążeniu do stworzenia własnego miejsca kultu. Rozpoczynając od skromnych początków w postaci Mszy św. sprawowanych w prywatnym domu w 1971 roku, wspólnota wykazała się niezwykłą determinacją w przekształceniu „zadaszenia” przy punkcie katechetycznym w pełnoprawny kościół, mimo licznych przeszkód stawianych przez władze.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Dzięki nieustępliwości ks. prałata Józefa Cieśli, proboszcza z Ropczyc, oraz ks. Czesława Konwenta, wikariusza, wspieranych przez lokalną społeczność, udało się uzyskać zezwolenie na budowę, które początkowo było maskowane jako remont istniejącego budynku. To przełomowe wydarzenie umożliwiło rozpoczęcie prac nad kościołem filialnym parafii Przemienienia Pańskiego, co stało się zalążkiem nowej parafii Najświętszej Rodziny.

Uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego przez bp Jerzego Ablewicza w październiku 1981 roku oraz konsekracja kościoła przez bpa Władysława Bobowskiego dwa lata później, w czerwcu 1983, zaznaczyły ważne momenty w historii budowy. Od tego czasu, dzięki wybudowaniu domu katechetycznego, który również pełnił funkcje liturgiczne, miejscowi wierni mogli na stałe uczestniczyć w życiu sakramentalnym.

Przekształcenie rektoratu w samodzielną parafię w sierpniu 2001 roku, z ks. kan. Marianem Łopatką jako pierwszym proboszczem, stanowiło kulminację wieloletnich starań o stworzenie niezależnej struktury duszpasterskiej dla mieszkańców Czekaja. Dzięki temu parafia Najświętszej Rodziny mogła kontynuować swój rozwój, będąc świadectwem żywej wiary i wspólnoty, zbudowanej na fundamencie wytrwałej modlitwy i wspólnego zaangażowania.