Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Ropczyce – św. Michała Archanioła. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Ropczyce – św. Michała Archanioła. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Historia parafii w Witkowicach rozpoczyna się najprawdopodobniej w drugiej połowie XIV wieku, kiedy to, jak sugeruje charakterystyczny dla tamtych czasów tytuł kościoła pod wezwaniem św. Doroty, mogła powstać dzięki kościelnej fundacji. Pierwszy dokument, w którym wspomniano o parafii, pochodzi z roku 1420. Wymienił ją również Jan Długosz w swoich kronikach z XV wieku. W XVI wieku parafia, posiadająca drewniany kościół, była częścią dekanatu pilzneńskiego, a pod koniec tego wieku przeszła pod jurysdykcję dekanatu ropczyckiego. W tym okresie kasztelan sandomierski, Michał Sołtyk, zainicjował budowę nowego, również drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła, który został poświęcony przez biskupa krakowskiego w 1761 roku.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Przez lata kościół przechodził różne etapy odnowy – najpierw w 1812 roku, a później w latach 1962–1964. W 1925 roku wnętrze świątyni ozdobiono polichromią secesyjną, a w 1966 roku zainstalowano nowe organy. W latach 70. XX wieku, dzięki staraniom ks. prałata Józefa Wójcika, kościół przeszedł rozbudowę, która wydłużyła go o 14 metrów w kierunku zachodnim i doprowadziła do powstania nowej dzwonnicy, według projektu inż. arch. Gerarda Pająka. W 1974 roku biskup Jerzy Ablewicz poświęcił rozbudowaną część kościoła oraz konsekrował nowy dzwon. Nowe elementy zbudowano z cegły i żelbetonu, a wnętrze nowej części świątyni ozdobiono według projektu plastyka Macieja Kauczyńskiego z Krakowa.

Parafia Witkowice obejmuje również kilka okolicznych miejscowości, w tym Kozodrzę, gdzie znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, zbudowana w latach 80. XX wieku. W Żdżarach z kolei stoi kościół św. Józefa, także wybudowany w latach 80., gdzie regularnie odbywają się nabożeństwa. Zmiany administracyjne w 1986 roku, które włączyły Witkowice i Pietrzejową do miasta Ropczyce, spowodowały zmianę nazwy parafii na Parafię p.w. Świętego Michała Archanioła w Ropczycach-Witkowicach, co podkreśla jej historyczne i kulturowe powiązania z tym regionem.