Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Połomia. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Połomia. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Historia Połomii jest ściśle związana z przywilejem wydanym przez króla Kazimierza Wielkiego w 1346 roku, który zapoczątkował rozwój tej miejscowości. Dzięki temu dokumentowi, rycerz królewski Narcyz, syn sołtysa z Leżajska, otrzymał prawo do założenia wsi na terenach należących do ziemi sanockiej. Wieś, rozwijająca się na prawie magdeburskim, szybko stała się ważnym punktem na mapie regionu, szczególnie po wybudowaniu w pierwszej połowie XV wieku drewnianego kościółka na prawym brzegu rzeki Gwoźnicy.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

W 1447 roku, dzięki staraniom dziedziców Prochny, Pakosława i Kietlicza Procheńskich, biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki erygował w Połomii parafię. Rozwojowi duchowości sprzyjały kolejne inicjatywy budowlane, w tym wzniesienie w 1577 roku, za sprawą Kaspra Dunin-Przystalowskiego, nowego obronnego kościoła z kamienia, dedykowanego Matce Bożej i św. Mikołajowi Biskupowi.

Kościół ten, przez lata będący świadkiem historycznych przemian i niespokojnych czasów, jest dziś cennym zabytkiem. Wzbogacony o elementy architektoniczne i artystyczne, takie jak tryptyk ofiarowany przez króla Władysława Jagiełłę, kamienne portale czy rokokowa ambona, stanowi skarbnicę dziedzictwa kulturowego. Księgi metrykalne przechowywane w kancelarii parafialnej, sięgające XVIII wieku, są kolejnym świadectwem długiej historii parafii.

Renowacje, przeprowadzone w XX i XXI wieku, przywróciły świątyni jej dawny blask, dbając o zachowanie oryginalnych detali i elementów wyposażenia. Dzięki tym pracom, kościół w Połomii nie tylko kontynuuje swoją misję duchową, ale również zachwyca zarówno wiernych, jak i turystów swoim historycznym pięknem i atmosferą, będąc żywym pomnikiem historii regionu.