Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Nowa Wieś k. Czudca. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Nowa Wieś k. Czudca. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Nowa Wieś, poświęcona Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny, stanowi wyraz rozwoju duchowego i organizacyjnego Kościoła w regionie. Jej powstanie w 1986 roku, na mocy dekretu wydanego przez bpa Ignacego Tokarczuka, ordynariusza przemyskiego, było odpowiedzią na rosnące potrzeby duchowe mieszkańców Nowej Wsi oraz okolicznych miejscowości. Oficjalne ustanowienie parafii w 1988 roku i przydzielenie ks. Tadeusza Niziołka na stanowisko pierwszego proboszcza zainaugurowało nowy rozdział w życiu społeczności.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Budowa kościoła w latach 1984-1985, zrealizowana dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi mieszkańców pod nadzorem ks. Piotra Szkolnickiego, proboszcza z Czudca, stanowiła ważny krok w kształtowaniu przestrzeni sakralnej parafii. Wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie świątyni przez bpa Ignacego Tokarczuka w 1985 roku było wydarzeniem o szczególnym znaczeniu, symbolizującym początek i błogosławieństwo dla nowej wspólnoty parafialnej.

Decyzja biskupa o zleconiu nowemu proboszczowi obsługi kościoła w Woli Pstrągowej miała na celu rozszerzenie działalności duszpasterskiej i wzmocnienie jedności kościelnej. Poświęcenie kościoła w Woli Pstrągowej przez bpa Bolesława Taborskiego w 1989 roku, pod wezwaniem Serca Pana Jezusa, było ważnym krokiem w kierunku dalszego rozwoju parafii Nowa Wieś.

Prace związane z elewacją kościoła, założeniem cmentarza oraz montażem dzwonów w Nowej Wsi, a następnie w Woli Pstrągowej, podkreślały zewnętrzne i wewnętrzne umocnienie parafii. Przyłączenie Woli Pstrągowej do parafii Nowa Wieś przez bpa Kazimierza Górnego, ordynariusza rzeszowskiego, w 1992 roku, było naturalnym krokiem w kierunku dalszej integracji i wzrostu wspólnoty.

Budowa plebanii w 1998 roku w Nowej Wsi stanowiła dopełnienie infrastruktury parafialnej, zapewniając godne warunki dla pracy duszpasterskiej. Historia parafii Nowa Wieś jest przykładem zaangażowania społeczności lokalnej i hierarchii kościelnej w budowę i rozwój życia religijnego, które z czasem stało się fundamentem dla duchowości i tożsamości mieszkańców regionu.