Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Niewodna. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Niewodna. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Historia parafii, której korzenie sięgają 1366 roku, ukazuje niezwykłą ciągłość tradycji i wiary wśród społeczności, która przez wieki skupiała się wokół kościoła św. Anny. Założona przez Firlejów, parafia pierwotnie obejmowała wsie: Niewodna, Szufnarowa, Jazowa, Wiśniowa oraz Różanka, tworząc duchowe centrum dla mieszkańców tych terenów. Wizytacja Biskupa Radziwiłła w 1596 roku potwierdza istnienie drewnianego kościoła, który mimo upływu czasu i zniszczeń, został odbudowany w 1672 roku, zachowując w swej architekturze ołtarze dedykowane św. Annie, św. Antoniemu oraz św. Piotrowi i Pawłowi, a także krzyż rzeźbiony w drewnie i drewnianą chrzcielnicę.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Zmiany granic parafii w 1971 roku, kiedy to Szufnarowa, Wiśniowa i Jazowa zostały odłączone, znacząco wpłynęły na liczebność wspólnoty, redukując liczbę wiernych do 1050. Od 1998 roku kościół w Różance obsługiwany jest przez parafię w Grodzisku, co stanowi kolejny rozdział w historii tego miejsca.

Obecny kościół, zbudowany w latach 1921-1924 z cegły i kamienia w stylu gotycko-romańskim przez ks. proboszcza Jana Baraniewskiego i konsekrowany przez bpa Karola Fischera w 1926 roku, stanowi perłę architektury sakralnej. Jego trójnawowa struktura z wieżą, sygnaturką, prezbiterium, kaplicą, zakrystią i dwoma kruchtami bocznymi, a także okna ozdobione witrażami, tworzą wyjątkową przestrzeń do modlitwy i refleksji. Ołtarz główny w stylu barokowym z obrazem św. Anny, otoczony figurami Świętych oraz ołtarze boczne z figurą Matki Bożej i Serca Pana Jezusa, zabytkowa chrzcielnica i ambona, a także trzy dzwony w wieży, to tylko niektóre z cennych elementów wyposażenia, które zostały poddane konserwacji.

Obchody 650-lecia powstania parafii w 2016 roku były ważnym momentem, podkreślającym wielowiekową tradycję i duchowe dziedzictwo, które przetrwało próby czasu, by nadal stanowić fundament wiary i jedności społeczności parafialnej. Historia tej parafii to świadectwo niezłomności, duchowej siły i przywiązania do tradycji, które kształtują tożsamość mieszkańców Nienaszowa i okolicznych wsi.