Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Nienaszów. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Nienaszów. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Historia wsi Nienaszów jest ściśle związana z jej założycielem, Nienaszem, i jego potomstwem, od których wywodzi się nazwa miejscowości. Wspomina o niej już Długosz, co świadczy o jej długiej historii. Parafia Nienaszów obejmuje nie tylko samą wieś, ale także okoliczne miejscowości: Sadki, Poraj oraz Grabanina, tworząc wspólnotę wiernych skupionych wokół kościoła parafialnego.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Obecna świątynia, dedykowana Matce Bożej Wniebowziętej, stanęła na miejscu poprzedniego, drewnianego kościoła. Prace budowlane rozpoczęły się 10 lipca 1859 roku. Wnętrze kościoła zdobi wielki ołtarz, dzieło hojności państwa Bronisławy i Ludwika Krzystkiewiczów, którzy nie tylko ufundowali ołtarz, ale także zlecili jego ozdobienie i pozłacenie w roku 1864. W tym samym czasie powstały również dwa ołtarze boczne. Za projekt wszystkich ołtarzy, a także ambonę, konfesjonały i wzory rzeźb odpowiadał ówczesny proboszcz, ks. Walerian Starakiewicz, który także własnoręcznie wykonał wiele z nich. Poświęcenie kościoła miało miejsce w roku 1889, a ceremonii tej przewodniczył biskup J. Glazer, sufragan przemyski.

Kościół ten przeżył trudne chwile w czasie drugiej wojny światowej. W 1939 roku rozpoczęto nową polichromię, którą jednak przerwał wybuch wojny, powodując znaczne zniszczenia. Podczas wojny, aż do roku 1944, świątynia służyła jako schronienie przed bombardowaniami. Tragiczny los spotkał mieszkańców Nienaszowa i okolicznych wsi, wysiedlonych przez Niemców do różnych miejscowości, a wielu z nich wywieziono do pracy w Niemczech. Po wojnie, mieszkańcy powrócili, odbudowując domy i remontując zniszczony kościół.

Prace rekonstrukcyjne obejmowały pokrycie dachu blachą, wymianę okien oraz wykonanie nowych ławek dębowych. W latach 1967-1971 kościół przeszedł odnowienie, a także zyskał trzy nowe dzwony, poświęcone przez ks. Mieczysława Zająca, rodaka z tych stron. Kolejny etap prac renowacyjnych miał miejsce w latach 2003-2007, obejmując zarówno wnętrze, jak i zewnętrzne elewacje kościoła, a także budowę nowej plebanii, która stała się domem dla nowego proboszcza, ks. Jana Gajdy. Ta odnowiona świątynia stanowi dziś serce parafii Nienaszów, będąc miejscem kultu religijnego i centrum lokalnej wspólnoty.