Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Mrowla. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Mrowla. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Mrowla, położona w malowniczej okolicy niedaleko Rzeszowa, ma długą i bogatą historię, sięgającą czasów, gdy była wsią królewską, założoną przez Króla Kazimierza Wielkiego w 1337 roku, jak wspomina Jan Długosz. Przynależność do Archidiecezji Krakowskiej oraz późniejsze odnowienie i pomnożenie fundacji przez bpa Jana Alberta, Biskupa Przemyskiego, w 1496 roku, podczas święta św. Scholastyki, świadczy o ważnej roli Mrowli w historii regionu.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Obecny kościół parafialny pod wezwaniem św. Łukasza Ewangelisty, zbudowany w latach 1896-1900 według projektu architekta krakowskiego Sławomira Odrzywolskiego, jest dowodem na trwałość i ciągłość tradycji religijnej w tej wspólnocie. Konsekracja świątyni w 1905 roku, pod kierunkiem proboszcza ks. Józefa Siarkowskiego, stanowiła ważny moment dla parafii, podkreślając jej duchowe i kulturowe znaczenie.

Kościół w Mrowli jest domem dla 100-letniej kopii cudownego obrazu Matki Bożej Kochawińskiej, która z napisem „O Mater Dei electa / Esto nobis via recta” stanowi duchowe centrum i źródło inspiracji dla wiernych. Ponadto, kościół może poszczycić się zabytkowymi organami z 1897 roku, wykonanymi przez renomowaną firmę Rieger – Kloss z Krnov, co dodatkowo wzbogaca liturgię i życie muzyczne parafii.

Historia kościoła w Mrowli, z jego architektoniczną urodą i duchowymi skarbami, jest świadectwem głębokiej wiary i tradycji tej społeczności. Zbudowany na przełomie XIX i XX wieku, kościół stanowi nie tylko miejsce kultu, ale również ważny punkt na mapie dziedzictwa kulturowego regionu, przyciągając zarówno wiernych, jak i miłośników historii i sztuki sakralnej.