Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Małastów. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Małastów. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Historia parafii w Małastowie jest przykładem fascynującej ewolucji religijnej i kulturowej, rozpoczynając się już w 1948 roku jako placówka duszpasterska, by w 1951 roku, dzięki dekretowi bpa Jana Stepy z Tarnowa, stać się pełnoprawną parafią pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Unikatowy charakter tej parafii podkreśla fakt, że jej kościół parafialny pierwotnie służył jako cerkiew grecko-katolicka Świętych Kosmy i Damiana, zbudowana w 1805 roku. Transformacja ta jest świadectwem złożonych dziejów regionu, gdzie wielokulturowe dziedzictwo przeplata się z historią poszczególnych wspólnot wiary.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Dopełnieniem duchowej mapy Małastowa są trzy kościoły filialne w Ropicy Górnej, Bodakach i Pętnej, również będące dawnymi cerkwiami grecko-katolickimi. Każdy z tych obiektów, drewniany kościół św. Michała Archanioła w Ropicy Górnej z 1819 roku, murowany kościół św. Paraskiewi w Pętnej z 1916 roku oraz drewniany kościół św. Dymitra w Bodakach z 1902 roku, opowiada unikalną historię przejścia od tradycji wschodniej do rzymsko-katolickiej, podkreślając złożoność dziedzictwa religijnego regionu.

Przemiany te nie były pozbawione wyzwań, szczególnie w kontekście zniszczeń wojennych, które dotknęły te świątynie. Starania o ich remont i konserwację odzwierciedlają troskę o zachowanie tego unikalnego dziedzictwa. Szczególnie interesująca jest sytuacja kościoła w Pętnej, który od 1999 roku stał się własnością parafii grecko-katolickiej, a jednocześnie jest współużytkowany przez parafię rzymsko-katolicką, co jest pięknym przykładem ekumenicznego współistnienia i wzajemnego szacunku między różnymi obrządkami chrześcijańskimi.

W parafii w Małastowie, obok regularnych nabożeństw rzymsko-katolickich, odprawiane są również nabożeństwa w obrządku grecko-katolickim z okazji ważnych świąt religijnych i uroczystości. Ta wielowymiarowość duchowa jest żywym świadectwem bogatej historii i tradycji regionu, gdzie współistnieją różne wyznania, budując mosty zrozumienia i wspólnej wiary.