Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Lutoryż. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Lutoryż. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

W malowniczej miejscowości Lutoryż, od wieków związanej z parafią Boguchwała, historia miejscowego kościoła rozpoczyna się w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w zabytkowym budynku dawnej rezydencji dworskiej zorganizowano prowizoryczne miejsce kultu. W roku 1956, adaptując pomieszczenia dworu na potrzeby sakralne, stworzono kaplicę, która stała się tymczasowym sercem duchowym dla mieszkańców wsi.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Następnym krokiem w kształtowaniu się lokalnej struktury kościelnej było ustanowienie przez biskupa Franciszka Bardę, w dniu 24 sierpnia 1957 roku, ekspozytury w Lutoryżu. Pierwszą oficjalną ceremonię w nowo powstałej ekspozyturze, poświęcenie drugiej kaplicy zaadaptowanej z dawnej stajni dworskiej, przeprowadził biskup Stanisław Jakiel w I niedzielę Adwentu tego samego roku. Ta symboliczna przestrzeń, choć skromna, stała się fundamentem dla rozwijającej się wspólnoty wiernych.

Rozwój duchowy i społeczny Lutoryża nabrał tempa 17 lipca 1972 roku, kiedy to rozpoczęto budowę nowego, znacznie większego kościoła, który miał stać się centrum życia religijnego dla rosnącej liczby parafian. Już w Boże Narodzenie 1972 roku, mieszkańcy Lutoryża świętowali pierwszą mszę w nowo wybudowanej świątyni, którą poświęcił biskup Stanisław Jakiel. To wydarzenie stało się kamieniem milowym w historii miejscowości, symbolizując rozkwit i odnowę duchową społeczności.

Kulminacyjnym momentem dla parafii w Lutoryżu była konsekracja kościoła, której dokonał 14 sierpnia 1977 roku biskup Ignacy Tokarczuk, ordynariusz przemyski. Uroczystość ta była wyrazem uznania dla wysiłków mieszkańców w budowaniu i utrzymywaniu świątyni, która z biegiem lat stała się nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również centrum życia społecznego.

Dzięki zaangażowaniu społeczności Lutoryża i wsparciu kościelnym, z dawnej stajni dworskiej i tymczasowych kaplic, wyrosła świątynia będąca dzisiaj dumą i centralnym punktem miejscowości. Kościół ten, zbudowany z myślą o przyszłych pokoleniach, jest świadectwem wiary i tradycji, które są nieodłącznym elementem historii Lutoryża.