Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Lublica. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Lublica. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Lublica, malowniczo położona w gminie Kołaczyce, przez wieki była integralną częścią parafii w Bieździedzy. Przełomowym momentem w historii tej niewielkiej wioski było podjęcie przez ks. kan. Stanisława Karabina, proboszcza z Bieździedzy, oraz zaangażowanych mieszkańców inicjatywy budowy własnego kościoła, dedykowanego Matce Bożej Częstochowskiej. Dzięki wspólnym wysiłkom, 13 września 1989 roku, rozpoczęto realizację tego ambitnego projektu, finansowanego ze składek miesięcznych i wsparcia Polonii Amerykańskiej, co świadczy o silnych więziach łączących lokalną społeczność z rodakami za granicą.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne 

Poświęcenie kościoła przez ks. bp. Kazimierza Górnego 23 sierpnia 1998 roku było momentem, który na stałe wpisał się w duchowe i kulturowe dziedzictwo Lublicy. Kolejnym ważnym etapem w życiu religijnym wioski było utworzenie przez biskupa Rzeszowskiego, Kazimierza Górnego, rektoratu terytorialnego 8 grudnia 2007 roku, obejmującego Lublicę i część Bieździadki, co jeszcze bardziej ugruntowało pozycję miejscowości jako ośrodka życia parafialnego. Pierwszym rektorem, ks. mgr Janem Wojciechowskim, przypadało zadanie kształtowania nowej wspólnoty wiernych.

Wzbogacenie duchowe dla parafii nadeszło 29 września 2008 roku, kiedy to rektorat otrzymał obraz Matki Bożej Częstochowskiej, dar od Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z Częstochowy, co było znaczącym wyróżnieniem i symbolem opieki Matki Kościoła nad wiernymi. Ten dar stał się centrum kultu i modlitwy, dodatkowo umacniając duchową tożsamość parafian.

Kulminacją tych działań było erygowanie przez bp. Kazimierza Górnego nowej parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Lublicy 26 sierpnia 2012 roku, co stanowiło zwieńczenie procesu tworzenia pełnoprawnej, samodzielnej jednostki parafialnej. Ta decyzja nie tylko potwierdziła wzrost i rozwój duchowy społeczności, ale również uznała jej znaczenie i wkład w życie Kościoła lokalnego.

Parafia w Lublicy, z jej kościołem poświęconym Matce Bożej Częstochowskiej, jest dzisiaj żywym świadectwem wiary, tradycji i wspólnoty, która przez lata kształtowała się i rozwijała, pomimo wyzwań. Jest to opowieść o sile wspólnoty, która z determinacją dążyła do realizacji swojego duchowego celu, tworząc miejsce kultu i modlitwy dla siebie i przyszłych pokoleń.