Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Łączki Jagiellońskie. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Łączki Jagiellońskie. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Na miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka, słynącego z łaskami obrazu Matki Bożej Łączkowskiej, obecna świątynia została zbudowana w 1748 roku przez Adama Pełkę, ówczesnego właściciela wsi Łączki. Według tradycji, użyto do jej budowy kamieni pochodzących ze starego zamku Jagiełły. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1758 roku, a przeprowadził ją biskup Andrzej Pruski, Biskup Przemyski, wspólnie z miejscowym proboszczem. Początkowo kościół w Łączkach był filią parafii w Łękach.

W 1772 roku Adam Pełka utworzył fundację na utrzymanie dwóch mansjonarzy przy kościele w Łączkach, którzy mieli za zadanie strzec słynącego łaskami obrazu Matki Bożej. Po spaleniu się kościoła parafialnego św. Marcina w Łękach Strzyżowskich w 1800 roku, siedziba parafii została przeniesiona do Łączek Jagiellońskich w 1802 roku, za czasów proboszcza J. Tokarskiego.

W 1811 roku, na mocy dekretu biskupa A. Gołaszewskiego, kościół w Łączkach Jagiellońskich został oficjalnie uznany za parafialny. W 1885 roku przeprowadzono gruntowną restaurację kościoła, utrzymanego w stylu barokowym i posiadającego jedną nawę z pułapowym sklepieniem. W prezbiterium, po obu stronach znajdują się zakrystia i skarbiec, a obok skarbca zbudowano kaplicę na pamiątkę jubileuszu w 1876 roku. Wewnątrz kościoła znajdują się trzy ołtarze w stylu barokowym oraz chrzcielnica z 1750 roku.

Największym przedmiotem kultu jest rzeźbiony w drewnie obraz Matki Bożej Łączkowskiej, z malowanymi twarzami Madonny i Dzieciątka Jezus. Świadectwem wielkiego nabożeństwa do Matki Bożej są liczne złote wota oraz 19 odpustów, przyciągających wiernych z okolicznych miejscowości.

W latach 1955/56, za proboszcza J. Ramockiego, kościół przeszedł kolejną restaurację, obejmującą m.in. tynki zewnętrzne, instalację elektryczną i malowanie. Od 1993 roku trwają dalsze prace konserwatorskie nad tym zabytkowym obiektem sakralnym.