Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Kupno. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Kupno. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Placówka duszpasterska w Kupnie, niezależna od parafii Kolbuszowa, powstała w 1919 roku dzięki wysiłkom księdza Teofila Stawarza, wikariusza z Kolbuszowej. Oficjalnie parafię ustanowił biskup Leon Wałęga 10 maja 1925 roku.

Parafia Będziemyśl. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela został zbudowany w latach 1914-1920 w stylu nadwiślańsko-neogotyckim. W jego wnętrzu znajduje się neoromański kamienny ołtarz z figurą św. Jana Chrzciciela, wykonany w 1925 roku przez Tadeusza Janika z Rzeszowa.

Pierwszym proboszczem parafii był ksiądz Jakub Stosur (1925-26), który zakończył budowę kościoła i wybudował plebanię. Następcą był ksiądz Michał Grzyb, który zmarł w 1941 roku po pobiciu przez niemieckich okupantów za ukrycie dzwonu kościelnego.

W latach 1962-63 artysta Wacław Taranczewski stworzył polichromię wnętrza świątyni, figuralną i ornamentalną. W tym samym okresie powstały także dwa ołtarze boczne według projektu Bogdana i Anatola Drwalów.

Od 1990 roku, pod kierownictwem księdza Kazimierza Osaka, przeprowadzono liczne prace konserwatorskie w kościele, budynkach parafialnych oraz ich otoczeniu. W 1992 roku odnowiono elewację kościoła, a rok później odmalowano wnętrze świątyni. W 1994 roku na dzwonnicy zawieszono trzy nowe dzwony. W tym samym roku do parafii przybyły Siostry Szkolne de Notre Dame, które rozpoczęły pracę w Przedszkolu Parafialnym, utworzonym 15 września 1994 roku.

W 1998 roku w Porębach Kupieńskich przystosowano kaplicę do odprawiania nabożeństw, a biskup Kazimierz Górny nadał jej tytuł Miłosierdzia Bożego. W tym samym roku w kościele parafialnym pojawiły się oryginalne witraże związane z postacią św. Jana Chrzciciela, zaprojektowane przez ojca Piotra Cholewkę, benedyktyna z opactwa Wisques we Francji, wykonane przez firmę „Inco – Veritas” z Wrocławia. W 2010 roku Marek Hałdaś wykonał nowe ołtarze boczne, nawiązujące do wystroju i architektury kościoła.

Od 1 sierpnia 1998 roku działa Dom Kultury Chrześcijańskiej, służący potrzebom parafii, a w szczególności młodzieży. Do 2015 roku pełnił również funkcję domu rekolekcyjnego z 55 miejscami.