Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Krempna. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Krempna. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana w Krempnej jest znana już od 1507 roku. Jej obecny kształt uzyskała w wyniku przebudowy przeprowadzonej w 1782 roku przez ówczesnego proboszcza greckokatolickiego. W 1835 roku powołano do życia szkołę parafialną przy cerkwi.

W okresie międzywojennym wśród nielicznych Polaków zamieszkujących Krempną i okolice narodziła się idea zbudowania kościoła rzymskokatolickiego. W 1939 roku położono kamień węgielny pod budowę, ale prace zostały przerwane przez wybuch wojny i ostatecznie nie zostały wznowione. Podczas operacji „Wisła” mieszkańcy zostali wysiedleni, a cerkiew wraz z gruntami parafialnymi przejęło państwo. Proboszcz greckokatolicki, ksiądz Jan Wysoczański (zmarły w 1981 roku), pozostał na miejscu i przez wiele lat służył napływowej ludności rzymskokatolickiej. W lipcu 1969 roku biskup Ignacy Tokarczuk erygował parafię rzymskokatolicką w Krempnej, a dawna cerkiew służyła jako kościół parafialny aż do 2004 roku. Ostatni generalny remont cerkwi przeprowadzono w 2007 roku, a jej bogate wyposażenie ikonograficzne zostało w całości odrestaurowane.

W latach 2001-2004 wybudowano nowy kościół parafialny, który 14 listopada 2004 roku poświęcił biskup Kazimierz Górny, a 20 sierpnia 2006 roku dokonał jego konsekracji.

W Kotani znajduje się kościół filialny, będący dawną cerkwią greckokatolicką, zbudowaną lub przebudowaną na przełomie XVIII i XIX wieku. Budynek ten, w całości pokryty gontem, był remontowany w 1965 roku oraz w 2004 roku i zawiera unikatowe ikony z XVII i XVIII wieku.

Drugi kościół filialny mieści się w Grabiu. Na miejscu spalonej w 1953 roku cerkwi greckokatolickiej w 1957 roku wybudowano małą drewnianą kaplicę, którą rozbudowano i poświęcono w 1994 roku. Obecnie służy mieszkańcom Grabiu, Ożennej i Wyszowatki.