Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Jasło – Wniebowzięcia NMP. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Jasło, pierwotnie osada wiejska, zostało założone w XIII wieku przez mnichów cysterskich z Koprzywnicy. Początkowo było częścią parafii Zręcin koło Krosna. Pierwsze informacje o miejscowej parafii sięgają czasów przed rokiem 1326, a pierwszym znanym proboszczem był ksiądz Szczepan. W okresie panowania Kazimierza Wielkiego, Jasło stało się częścią dóbr królewskich, a w 1365 roku otrzymało prawa miejskie.

Parafia Baryczka. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne.

Parafia Jasło – Wniebowzięcia NMP

Pierwotna świątynia w Jaśle była drewniana, lecz została zniszczona podczas najazdu Węgrów. W połowie XV wieku, bracia Stanisław i Mikołaj Ciołkowie, z których Mikołaj był proboszczem w Jaśle i kanonikiem kapituły przemyskiej, zainicjowali budowę nowego, murowanego kościoła z nieciosanego kamienia. W konstrukcji kościoła widoczne były wpływy znaczących rodów szlacheckich, co potwierdzają herby na gotyckim sklepieniu prezbiterium. Kościół ten doznał zniszczeń podczas potopu szwedzkiego, lecz został odbudowany. Niestety, w kolejnych latach (1685, 1755, 1826, 1859) kościół był niszczony przez pożary miasta, a konsekracja odbyła się w 1595 roku.

W okresie II wojny światowej, Jasło ponownie doświadczyło zniszczeń. W 1944 roku, kiedy wojska sowieckie zbliżały się do miasta, Niemcy wysiedlili mieszkańców, a miasto zostało niemal całkowicie zniszczone, w tym kościoły. Po wojnie, ocalała jedynie kaplica cmentarna, która tymczasowo pełniła rolę kościoła parafialnego. Zniszczona została również kaplica gimnazjalna, która jednak w krótkim czasie została przykryta dachem i stała się nowym miejscem kultu.

Prace renowacyjne rozpoczęto w 1948 roku, ale ze względu na zniszczenia, nie wszystko udało się przywrócić do pierwotnego stanu. W prezbiterium przywrócono gotyckie sklepienie, nad nawą główną wykonano strop z żelazobetonu. Prace nad urządzeniem wnętrza, które projektował prof. Jerzy Bandura, trwały aż do 1974 roku.

W 1961 roku zainstalowano nowe organy, zastępując te zniszczone w pożarze z 1841 roku. W 1982 roku dodano nowe dzwony, zastępując te zabrane przez Niemców. W drugiej połowie XX wieku, parafia w Jaśle uległa podziałowi, co zaowocowało powstaniem nowych parafii, w tym św. Antoniego, św. Stanisława, Czeluśnicy, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dobrego Pasterza, Chrystusa Króla.

Od 2003 roku w kościele parafialnym prowadzono intensywne prace konserwatorskie i restauracyjne. W dniu 10 października 2008 roku, biskup rzeszowski, Kazimierz Górny, poświęcił nowy ołtarz oraz Drogę Krzyżową zaprojektowane przez Dominikę Tarsińską-Petruk. Ołtarz wykonała firma Vetro z Muniny, a stacje drogi krzyżowej samej projektantki.