Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Jasło – Matki Bożej Częstochowskiej. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Jasło – Matki Bożej Częstochowskiej. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Jasło – Matki Bożej Częstochowskiej

Historia Parafii Matki Bożej Częstochowskiej jest historią wytrwałości i oddania wiernych, którzy pragnęli stworzyć swoją własną wspólnotę parafialną. Decyzja o utworzeniu parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej została oficjalnie ogłoszona przez biskupa Kazimierza Górnego w pierwszą niedzielę Adwentu, 5 grudnia 1995 roku. Ta nowa parafia powstała w wyniku podziału parafii św. Stanisława i św. Antoniego, które były dotychczas prowadzone przez Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów.

W dniu utworzenia parafii, bp Edward Białogłowski poświęcił prowizoryczną kaplicę, która od samego początku była częścią przyszłego kościoła. Dzięki zaangażowaniu parafian i Bożej pomocy, w ciągu roku, od jesieni 1995 roku do lipca 1996 roku, ukończono zręby świątyni, osiągając stan surowy. W roku 1997 w kościele zamontowano okna, wytynkowano i pomalowano wnętrze, co umożliwiło odprawianie Mszy Świętych wewnątrz kościoła od sierpnia tego samego roku.

Rok 1997 przyniósł również początki budowy nowej plebanii, która została postawiona w stanie surowym. Księża parafialni zamieszkali w niej w sierpniu 1998 roku. W kolejnym roku, czyli w 1998 roku, kontynuowano prace nad wykończeniem wnętrza kościoła, w tym nad prezbiterium, posadzką, witrażem w oknie głównym oraz nagłośnieniem. W 1999 roku przystąpiono do prac nad elewacją zewnętrzną kościoła i plebanii. Dodatkowo wykonano marmurowy ołtarz i ambonkę, dostarczono ławki i zainstalowano oświetlenie w kościele.

Historia tej parafii jest przykładem determinacji i poświęcenia wiernych, którzy wspólnie budowali swoją świątynię i miejsce kultu. Dzięki ich wysiłkowi i wierzeniom, parafia Matki Bożej Częstochowskiej jest dziś miejscem spotkań i modlitwy dla miejscowej społeczności.