Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Jasionka. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Jasionka. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Jasionka ma swoje korzenie sięgające roku 1966, kiedy to została oficjalnie erygowana. Historia tej miejscowości pod względem administracji kościelnej jest ciekawa i zróżnicowana. Część południowa Jasionki należała do parafii Zaczernie, natomiast część północna i wschodnia była przydzielona do parafii Łąka.

Parafia Jasionka – historia 

Interesującym momentem w historii było wydarzenie związane z rzeką Wisłok, która na skutek wiosennych roztopów po 1770 roku zmieniła swoje koryto, oddzielając część Jasionki od reszty wsi oraz przyległe obszary, takie jak Wólka Podleśna i część Stobiernej. Wówczas Benedykt Grabiński, dziedzic Sokołowa, zdecydował się na budowę kościoła w Stobiernej, który został poświęcony w 1789 roku. W wyniku tych zmian część Jasionki została włączona do nowej parafii Stobierna.

W 1892 roku dziedzic Jasionki, Stanisław Jędrzejowicz, podarował parcelę gruntową Siostrom Służebniczkom ze Starej Wsi, gdzie wybudowano dom przeznaczony na ochronkę dla biednych dzieci katolickich w Jasionce. Siostry Służebniczki ze Starej Wsi przybyły do Jasionki 09.09.1892 roku. W 1939 roku ochronka opiekowała się 59 dziećmi i prowadziła różne kursy oraz zajęcia opiekuńcze.

Od samego początku istnienia ochronki istniała tam również kaplica, która służyła fundatorom, rodzinie dworskiej oraz dzieciom z ochronki. Wierni z Jasionki uczestniczyli w nabożeństwach w parafiach Zaczernie i Stobierna. W 1916 roku, od strony południowej, do kaplicy dobudowano niewielkie prezbiterium, a ołtarz został przeniesiony tam. Duże drzwi pozostawiano zamknięte, ponieważ w kaplicy odbywały się zajęcia dla dzieci z ochronki.

Wdowa po Stanisławie Jędrzejowiczu, Helena ze Stojowskich, ufundowała stałą kapelanię i przyjęła kapelana do swojego mieszkania. W latach 1914-1931 w parafii istniał stały kapelan. Po jej śmierci w 1931 roku, przez pewien czas kapelani dojeżdżali do kaplicy z parafii Zaczernie. Przed wybuchem II wojny światowej ponownie pojawił się stały kapelan.

W dniu 04.10.1975 roku ks. Józef Słysz przybył do Jasionki jako wikariusz ekonom z prawami proboszcza. Przystąpił do organizowania parafii z obszaru wcześniej przynależnego do parafii Zaczernie. Dnia 10.03.1994 roku, ks. Michał Leśniara został mianowany proboszczem parafii Jasionka. Jednym z jego głównych zadań było kierowanie budową nowego kościoła parafialnego. W dniu 01.01.1995 roku, dokonano zmiany granic parafii Jasionka, przyłączając do niej część wsi, która wcześniej należała do parafii Stobierna.

Pierwsza Msza Święta odprawiona w Jasionce miała miejsce 05.05.1995 roku w sali katechetycznej przy szkole, która została przekształcona w tymczasową kaplicę. Dnia 30.06.1996 roku, bp Kazimierz Górny poświęcił plac pod budowę nowego kościoła parafialnego, który miał być poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Kolejnym ważnym etapem był 09.09.1997 roku, kiedy to bp Stanisław Wójcik poświęcił plac pod budowę kaplicy mszalnej w Tajęcinie.

W 2000 roku bp Kazimierz Górny ustanowił odpust parafialny ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, obchodzony 27 czerwca. W 2001 roku przekazano prawa kościoła parafialnemu nowemu kościołowi pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a kaplica Sióstr Służebniczek zachowała status kaplicy domowej półpublicznej. W następnych latach kontynuowano budowę nowej plebanii, którą ukończono w 2016 roku.

26.06.2016 roku, bp Jan Wątroba dokonał konsekracji nowego kościoła parafialnego w Jasionce. To ważne wydarzenie w historii tej parafii, która od tamtej pory mogła świętować i służyć swojej społeczności nową świątynią.