Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Gwoźnica Górna. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Gwoźnica Górna. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Historia Kościoła w Gwoźnicy Górnej ma swoje korzenie w XIV wieku, kiedy to, według lokalnych legend, św. Antoni z Padwy miał się objawić w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół. Tam też zbudowano pierwszą drewnianą kaplicę, przy której co roku, 13 czerwca, odbywał się odpust parafialny.

Parafia Baryczka. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne.

Parafia Gwoźnica Górna

Gdy kaplica uległa zniszczeniu i groziła zawaleniem, mieszkańcy zdecydowali o wzniesieniu kościoła na jej miejscu. Prace budowlane rozpoczęły się w 1863 roku, a fundatorką nowego drewnianego kościoła była Kazimiera Zaklikowa, miejscowa dziedziczka. Konstrukcję wykonał Franciszek Kowalski, mieszkaniec Gwoźnicy Górnej, a ołtarz stworzył Teofil Piątkiewicz z Brzozowa. Kościół został konsekrowany i poświęcony 13 czerwca 1864 roku.

W 1875 roku została erygowana parafia, wydzielona z parafii Niebylec. W 1895 roku do kościoła dostawiono kaplicę, a w 1907 roku poświęcono nowe stacje Drogi Krzyżowej.

Podczas I wojny światowej kościół został zniszczony, a dzwony skonfiskowano na potrzeby wojenne. W latach 1916-1921 dokonano odbudowy świątyni, przedłużając ją o 7 metrów, zmieniając pokrycie dachu i instalując nowe dzwony z ludwisarni Felczyńskich.

Kościół został rozbudowany jeszcze dwukrotnie do 1934 roku. Wówczas wstawiono główny ołtarz, dzieło miejscowego rzeźbiarza Michała Tomonia. Obrazy i polichromię w świątyni wykonał Franciszek Hockuba, malarz z Rzeszowa.

W latach 1950-1951 przeprowadzono remont, podczas którego obito deskami elewację zewnętrzną, przebudowano prezbiterium, boczne ołtarze i ambonę. W maju 1979 roku rozpoczęto kolejną rozbudowę kościoła, powiększając jego powierzchnię poprzez dobudowę bocznych naw i przedsionka, a dach pokryto blachą. W 1980 roku rozpoczęto remont wnętrza oraz budowę nowych 14-głosowych organów, ufundowanych przez Franciszka Stanisławczyka z USA. W 1982 roku firma „Biernacki” z Warszawy zainstalowała organy na chórze kościelnym. W kolejnych latach przeprowadzono konserwację dwóch bocznych ołtarzy, w 1997 roku zbudowano ołtarz Bożego Miłosierdzia, a w 1998 roku odnowiono zewnętrzną elewację drewnianą.