Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Gogołów. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Gogołów. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Założenie parafii w Gogołowie datuje się na początek XIV wieku, choć ta data nie jest do końca pewna. Pierwsza udokumentowana wzmianka o parafii, należącej do diecezji krakowskiej, pochodzi z księgi uposażeń z 1513 roku. Zapisy dotyczące proboszczów sięgają 1565 roku, a pierwszym znanym proboszczem był ks. Grzegorz Strzemień.

Parafia Baryczka. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne.

Parafia Gogołów

W 1672 roku, za czasów proboszcza ks. Jana Gizmanowskiego, wybudowano drewniany kościół Św. Katarzyny. W kruchcie tego kościoła umieszczono napis, głoszący, że kościół ten, będący drugim z rzędu dla Polaków katolików, został wzniesiony przez braci Jakuba i Joachima Rojowskich, dziedziców Gogołowa, na cześć Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny. Kościół ten przez ponad trzysta lat służył wiernym z Gogołowa, Glinika G. i Huty Gogołowskiej.

W obliczu potrzeby pomieszczenia rosnącej liczby parafian, zaczęto rozważać budowę nowego kościoła. Myśl o budowie pojawiała się już przed I wojną światową i w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej podjęto starania o zezwolenie na budowę, które intensywnie prowadzili ks. proboszcz Jakub Ciciora, a później od 1973 roku ks. proboszcz Emil Midura. Zezwolenie na budowę uzyskano w 1981 roku, a prace trwały do 1988 roku. 7 sierpnia 1988 roku bp Ignacy Tokarczuk konsekrował nowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej, zaprojektowany przez inż. Jerzego Noska i inż. Zdzisława Żaka z Rzeszowa. Wnętrze kościoła i polichromię zaprojektował i wykonał prof. Stanisław Jakubczyk z Krakowa. 8 września 1984 roku bp Tadeusz Błaszkiewicz poświęcił dwa dzwony, a 6 października 1991 roku bp Ignacy Tokarczuk poświęcił 20-głosowe organy wykonane przez Jana i Dariusza Zychów z Wołomina.

Po zakończeniu budowy kościoła w Gogołowie, w 1989 roku rozpoczęto budowę kościoła filialnego w Hucie Gogołowskiej, zaprojektowanego przez Mieczysława Zarycha z Rzeszowa. Budowa trwała trzy lata, a 6 września 1992 roku bp Kazimierz Górny, Ordynariusz Rzeszowski, poświęcił kościół filialny pod wezwaniem Św. Józefa Robotnika.