Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Głojsce. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Głojsce. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Wioska Głojsce, położona w pobliżu Dukli, dawniej była częścią parafii Stary Żmigród, oddalonej o 8 km. Z tego względu mieszkańcy zdecydowali się na budowę własnej świątyni, pomysł ten poparł ks. proboszcz Żmigrodu Marcin Pawul. Wobec braku zgody władz na budowę kościoła, postanowiono działać bez formalnego pozwolenia. Na tajnym spotkaniu w marcu 1971 roku zadecydowano, że na działce Antoniego i Zofii Nowak zostanie wybudowany dom, który w przyszłości miał stać się świątynią.

Parafia Baryczka. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne.

Parafia Głojsce

Jednakże, gdy plany te wyszły na jaw, władze rozpoczęły represje, zakazując dalszej budowy i wzywając ludzi na przesłuchania. Mieszkańcy Głojsc starali się przekonać władze do zezwolenia na kontynuację budowy, argumentując, że jest to dom mieszkalny, a nie kościół. Ostatecznie, po wielu trudnościach, uzyskano zgodę na dokończenie budowy.

21 listopada 1971 roku, w nocnej akcji, wewnętrzne ściany domu zostały rozebrane, a po uporządkowaniu wnętrza, ks. proboszcz ze Starego Żmigrodu poświęcił budynek jako kaplicę. Od tej pory regularnie odprawiano tam msze św., a miejscowi wierni czuwali, by władze nie znieważyły tego miejsca. Właściciel domu doświadczył znacznego prześladowania, w tym wezwań na śledztwa i kar pieniężnych.

30 czerwca 1972 roku, bp Ignacy Tokarczuk skierował do Głojsc ks. Józefa Bednarczyka, wikariusza z Łańcuta, który podjął prace duszpasterskie i kontynuował rozbudowę kościoła. Jednakże, władze ponownie rozpoczęły śledztwo, które zaowocowało procesem sądowym w Krośnie. 21 marca 1973 roku ks. Marcin Pawul, Antoni Nowak i Eugeniusz Kurz zostali ukarani grzywną, którą zapłacili mieszkańcy wioski.

W wyniku pracy i wysiłków parafian, udało się wybudować plebanię, dzwonnicę, założyć cmentarz oraz wybudować kaplicę cmentarną. Parafia w Głojscach została oficjalnie uznana przez Urząd Wojewódzki do Spraw Wyznań dopiero 14 listopada 1984 roku, kończąc tym samym długi okres walki o powstanie kościoła i parafii. W latach 2009-2016 kościół parafialny przeszedł gruntowną przebudowę, w tym zmianę całego wnętrza.