Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Chmielnik Rzeszowski. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Wieś Chmielnik, założona na przełomie XI i XII wieku, zyskała na znaczeniu w okresie panowania Kazimierza Wielkiego, kiedy to znalazła się w posiadaniu Ottona Pileckiego herbu Topór. W 1373 roku, Pilecki prawdopodobnie ufundował tu parafię, choć brak jest zapisu o beneficjum.

parafia bączal dolny

Parafia Chmielnik Rzeszowski

W 1419 roku w dokumentach historycznych pojawia się postać Mikołaja Lauriniego, proboszcza z Chmielnika, delegata duchowieństwa rzeszowskiego. Pierwszy kościół w parafii powstał przed 1421 rokiem, jak potwierdzają akta wizytacyjne. Parafia została uposażona przez Jana Pileckiego herbu Leliwa w 1438 roku, kiedy wieś była już zorganizowana według prawa magdeburskiego.

Chmielnik ucierpiał na początku XVII wieku, najpierw z rąk Stanisława Stadnickiego, właściciela Łańcuta, podczas „wojen magnackich”, a potem w 1624 roku, kiedy Tatarzy spalili kościół wraz z ludźmi w środku. Do 1636 roku parafianie korzystali z tymczasowej kaplicy, a następnie wybudowano drewniany kościół, który przetrwał do 1745 roku. Mikołaj Rafał ze Sztambergu Kostka, starosta malborski, przekazał ziemię pod nową świątynię. W latach 1740-1750 ks. Stanisław Wacławski wybudował nowy, kamienny kościół, poświęcony przez bp Wacława Sierakowskiego w 1755 roku.

Z powodu wzrostu liczby parafian, w 1891 roku ks. Franciszek Ksawery Majcher wydłużył kościół o 10 metrów, a w 1957 roku ks. Julian Pleśniak dobudował nawy boczne. Generalny remont przeprowadzono w 1977 roku, a nowe 32-głosowe organy zostały poświęcone przez bp Ignacego Tokarczuka w 1984 roku.

W kościele przechowywany jest cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z II połowy XVI wieku. Według legendy, obraz ocalał w pożarze spowodowanym przez Tatarów w 1624 roku. W 1721 roku bp Jan Krzysztof Szembek odnotował, że obraz jest czczony i otoczony wotami. W 1750 roku umieszczono go w głównym ołtarzu, a po wizytacji bp W. Sierakowskiego w 1755 roku zmieniono wezwanie parafii. Księga łask prowadzona jest od 1942 roku. W 1943 roku, dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Łaskawej, mieszkańcy uniknęli zniszczenia wsi przez Niemców. W zamian przyrzekli pozłocić wielki ołtarz i sprawić korony i sukienki do obrazu.

Ks. Julian Pleśniak rozpoczął przygotowania do koronacji obrazu w 1955 roku. Generalna konserwacja obrazu miała miejsce w 1995 roku. Korony zostały poświęcone przez Jana Pawła II 4 lutego 1997 roku w Watykanie, a koronacja odbyła się 4 maja tego samego roku. W 1996 roku bp Edward Białogłowski poświęcił „Kalwarię” w Chmielniku, a w 1997 roku parafia przekazała dom parafialny na Dom Formacji Katolickiej dla Diecezji Rzeszowskiej jako wotum za koronację obrazu.