Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Brzyska. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Historia Brzysk i okolic jest ściśle powiązana z klasztorem Benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem. Chociaż brak jest konkretnego dokumentu potwierdzającego powstanie parafii, jej istnienie datuje się na rok 1360. Początkowo kościół mógł być zlokalizowany w Młynach lub w Ujeździe, ale przesunięto go na obecne miejsce po znacznym wylewie rzeki Wisłok.

Parafia Brzyska

Pierwsze zapisy dotyczące kościoła i jego uposażenia pochodzą z drugiej połowy XV wieku, z dzieła Jana Długosza „Liber beneficiorum”. Dowiadujemy się stąd, że w Brzyskach znajdował się drewniany kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, który był własnością opata tynieckiego. Pierwszy szczegółowy opis kościoła pochodzi z relacji dwóch wizytacji biskupich z lat 1560 i 1595, gdzie opisano go jako należycie utrzymany, z odpowiednim wyposażeniem liturgicznym.

Kościół w Brzyskach 

Obecny kościół parafialny w Brzyskach budowano w latach 1867-1879. Uroczystego poświęcenia dokonał 8 września 1879 roku ks. Jan Kolbuszowski, dziekan brzostecki. Wyposażanie świątyni rozpoczęto w 1384 roku, a prace trwały aż do 11 czerwca 1893 roku, kiedy to kościół został konsekrowany przez sufragana przemyskiego Jakuba Glazera. W kolejnych latach przeprowadzono liczne prace renowacyjne, w tym elewację i polichromię.

Kościół przeszedł gruntowny remont w 1997 roku, finansowany przez parafian i wspólnotę ze Stanów Zjednoczonych. Wymieniono pokrycie dachowe na blachę miedzianą, odnowiono elewację i zewnętrzne malowanie. W 1998 roku odrestaurowano kamienny cokół kościoła. W 2011 roku odnowiono polichromię, wymieniono posadzkę, zainstalowano nowe ogrzewanie, elektrykę oraz nagłośnienie, a także odnowiono ołtarze, chrzcielnicę i ambonę.

W odległej o około 4 km wiosce Wróblowa znajduje się kaplica katechetyczna, zbudowana w 1885 roku. Kaplica, o wymiarach 20 x 9 metrów, mieści również salkę katechetyczną i zakrystię. Jej poświęcenie odbyło się 4 grudnia 1988 roku, a dokonał go ks. Emil Midura z Gogołowa, dziekan dekanatu brzosteckiego. Kaplica jest pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego.