Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Brzostek. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Brzostek, miejscowość o bogatej historii, została po raz pierwszy wspomniana w dokumentach z lat 1125-1126 jako część posiadłości klasztoru Benedyktynów z Tyńca, z siedzibą w Kleciach. W Kleciach znajdował się kościół św. Leonarda Opata, słynący z obrazu świętego, który przyciągał pielgrzymów z różnych regionów, o czym wspominał ks. Jan Długosz. Kościół ten, oprócz funkcji sakralnej, odgrywał istotną rolę jako centrum łask i cudów.

Parafia Baryczka. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne.

Parafia Brzostek

W Brzostku, obok kościoła w Kleciach, istniał kolejny kościół, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1367 roku. W czasach ks. Jana Długosza, oba kościoły były pod opieką proboszcza z Brzostka, przy czym kościół w Kleciach pełnił funkcję filialną. W 1394 roku Brzostek uzyskał prawa miejskie. Po rozbiorach Polski miejscowość znalazła się w granicach Austrii, a parafia została włączona do Diecezji Przemyskiej, wcześniej należąc do diecezji Krakowskiej. W wyniku tych zmian, klasztor w Kleciach został zlikwidowany, a kościół przeniesiono do Sieklówki w 1829 roku, gdzie niestety spłonął w 1992 roku. Na jego miejscu wzniesiono w 1890 roku neogotycką kaplicę.

W Brzostku, z kolei, zastąpiono stary kościół nowym, wzniesionym w stylu klasycystycznym, pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego, konsekrowanym 23 października 1923 roku. Z kościoła w Kleciach przeniesiono do nowej świątyni w Brzostku renesansowy Ołtarz św. Leonarda oraz chrzcielnicę.

Podczas II wojny światowej kościół w Brzostku doznał poważnych uszkodzeń – pocisk zniszczył wieżę, a pożar strawił dach, organy i inne wyposażenie. Ołtarze ocalały i po wojnie świątynia została odbudowana i odrestaurowana. W końcu XX wieku przeprowadzono kolejną restaurację, w tym dobudowano nawy boczne, nałożono nową polichromię i odrestaurowano Ołtarz św. Leonarda. 4 maja 2003 roku, bp Kazimierz Górny poświęcił nowy ołtarz w kościele parafialnym.

W latach 1995-97 w Bukowej wybudowano kościół filialny Przemienienia Pańskiego, który został poświęcony przez bp Kazimierza Górnego 6 sierpnia 1997 roku.