Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Nowe miasto partnerskie Rzeszowa. Umowa została podpisana

Fot. rzeszow.pl

RZESZÓW. Dziś tj.19 września 2019 r. w rzeszowskim Ratuszu prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Sue Carter, burmistrz Rushmoor podpisali umowę o współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem Rzeszów a Miastem Rushmoor (Hrabstwo Hampshire, Wielka Brytania).

Rushmoor to gmina w południowo-wschodniej Anglii, która obejmuje 2 bliźniacze miasta – Aldershot i Farnborough o łącznej liczbie mieszkańców około 100 tys. Kontakty z Rushmoor zostały nawiązane w grudniu 2018 r., podczas wizyty przedstawicieli Urzędu Miasta Rzeszowa w tym mieście. W trakcie wizyty odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami lokalnych władz, instytucji przemysłu lotniczego i różnych grup społeczności lokalnej. Zaprezentowano również system szkolnictwa, m.in. nowoczesny obiekt edukacyjny, bliźniaczo podobny do rzeszowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego.

Rushmoor, podobnie jak Rzeszów, jest uznanym ośrodkiem przemysłu lotniczego z siedzibą wielu firm lotniczych, m.in. BASE, Gulfstream czy Airbus oraz badań lotniczych. Miasto jest również miejscem organizacji międzynarodowych targów lotniczych „Farnborough International Airshow”, skupiających się na przemyśle lotniczym, zarówno cywilnym, jak i wojskowym, których historia sięga 1932 roku. Targi przyciągają każdorazowo ponad 80 000 zwiedzających z ponad 100 krajów z całego świata. Farnborough Air Show 2018 gościło 79 spośród 100 czołowych firm branży, a suma zrealizowanych transakcji sięgnęła 192 miliardów dolarów.

Rushmoor jest siedzibą ośrodka badań cywilnych katastrof lotniczych „Air Accidents Investigation Branch”, należącego do Brytyjskiego Departamentu Transportu oraz miejscem ulokowania nowoczesnego lotniska biznesowego TAG London Farnborough Airport.

W 2010 roku utworzone zostało konsorcjum „Open Group Airborne Capability Environment” (FACE). Jest to partnerstwo rządowe i branżowe, którego celem jest zdefiniowanie otwartego środowiska awioniki dla wszystkich typów wojskowych platform powietrznych. Głównym celem grupy jest konsolidacja standardów i najlepszych praktyk w branży lotniczej oraz stworzenie modeli biznesowych niezbędnych do osiągnięcia założonych celów.

Współpraca z tak silnym ośrodkiem przemysłu lotniczego pozwoli na zwiększenie dynamiki rozwoju przemysłu lotniczego w Rzeszowie oraz pozyskanie partnerów biznesowych dla przedsiębiorców skupionych w Stowarzyszeniu Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. Wspólne relacje przyczynią się do wzmocnienia i promocji na całym świecie wizerunku Rzeszowa jako silnego ośrodka przemysłu lotniczego oraz nowoczesnego i innowacyjnego ośrodka miejskiego. Partnerstwo przyczyni się nie tylko do nawiązania nowych kontaktów biznesowych ale również do rozwoju przyjaźni polsko – brytyjskiej – informuje Urząd Miasta Rzeszowa.

źródło: rzeszow.pl