Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Nauczyciele będą pracować więcej? „Pensum z 18 do 22 godzin”

Zdjęcie ilustracyjne

„Dobrze, że temat edukacji jest obecny w przestrzeni publicznej i będę robić wszystko, żeby ten temat był obecny częściej” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Dariusz Martynowicz, laureat nagrody Nauczyciel Roku 2021.

Piotr Salak pytał swojego gościa o to, jaki ma stosunek do zapowiedzi Przemysława Czarnka o podwyżkach dla nauczycieli. „To nie jest podwyżka, tylko zmiana warunków pracy, która wiąże się z podwyższeniem pensum z 18 do 22 godzin. Pan minister chciałby również, by były dokumentowane godziny, które spędzamy w kontakcie z uczniami, rodzicami, czy na wycieczkach szkolnych” – tłumaczył Martynowicz. „Podwyżka polega na tym, że dostaje się więcej pieniędzy, a nie zmienia się warunków w pracy” – przekonywał.

Dariusz Martynowicz zwrócił uwagę, że – podliczając wszystkie godziny, które zostaną dodane do pracy nauczyciela – będzie ich około 35, co przy 40-godzinnym tygodniu pracy sprawia, że na wszystkie dodatkowe, ale niezbędne aktywności, jak np. sprawdzanie kartkówek, czy przygotowywanie się do lekcji, pozostaje jedynie 5 godzin.

Zdaniem Dariusza Martynowicza zmiany, które chce wprowadzić MEiN w pracy nauczycieli grożą zwolnieniami. Dlatego też nauczyciele się ich boją. „Jeżeli te zmiany wejdą z polskiej szkoły odejdą nie tylko emeryci, ale także najlepsi nauczyciele, którzy poradzą sobie doskonale na rynku pracy w innym miejscu” – przekonuje.

Nauczyciel Roku 2021, podsumowując strajk w oświacie z kwietnia 2019 roku, w którym brał udział, przekonywał, że ten protest był potrzebny. „Uważam, że to był bardzo ważny moment, bo to był pierwszy moment, kiedy nasze historie opuściły pokój nauczycielski” – mówił Martynowicz. Nauczyciel dodał, że w tej pracy jest wiele elementów, oprócz stania przy tablicy, o których się nie mówi w przestrzeni publicznej. Praca nauczyciela jest również obciążająca psychicznie.

Cała rozmowa wkrótce na RMF24.pl