Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

„My ciągle czekamy – na środki ochrony, maseczki, środki dezynfekcyjne”

Zofia Małas – prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych była goście popołudniowej rozmowy RMF FM. Małas: Mimo zapewnień ministerstwa, my ciągle czekamy – na środki ochrony, maseczki, środki dezynfekcyjne.

Na pewno dobrze są zaopatrzone szpitale zakaźne. Niestety jednak, jak przekonuje Zofia Małas, nie ma odpowiedniej ilości maseczek dla tych wszystkich, których ich potrzebują. Ministerstwo Zdrowia się dwoi i troi, ale niestety. Pielęgniarki opieki domowej, położne – wszyscy my czekamy w kolejce. Mimo zapewnień ministerstwa, my ciągle czekamy – na środki ochrony, maseczki, środki dezynfekcyjne – mówiła na antenie RMF FM.

Pielęgniarki pracują bez tej ochrony – robią wywiad, jeżeli się okaże, że nie ma ryzyka, nie ma problemu. Jeżeli jednak już w domu się okazuje, że występuje jakieś zagrożenie, to pielęgniarka powinna już założyć maseczkę, fartuch ochronny. Dlatego, jak przekonuje, środki ochrony indywidualnej są tak potrzebne nie tylko dla lekarzy, ale również pielęgniarek z podstawowej opieki zdrowotnej.

Apele lekarzy  „nie kłam medyka” wciąż są potrzebne. Dostajemy masę wiadomości o tym, że pacjenci kłamią, rodziny oszukują – mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Zofia Małas – prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Mówcie państwo prawdę, nikt nie zostanie bez pomocy. Pielęgniarka przyjdzie przygotowana. A kiedy wejdzie do domu, gdzie jest osoba poddawana kwarantannie i nie będzie na to przygotowana, ona sama musi zostać poddana takiej kwarantannie – apelowała.

Rozmowa na RMF24.PL