Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Klasztor OO. Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim

Klasztor OO. Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim – historia 

Parafia Kielnarowa, zainicjowana przez Michała Potockiego, wojewodę wołyńskiego, powstała w latach 1739-1756. Jej fundację zatwierdziła Kongregacja Biskupów i Zakonników 18 września 1739 roku, co umożliwiło erekcję klasztoru.

Parafia Babica. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Klasztor OO. Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim – Poznaj jego historię

Kamień węgielny pod budowę poświęcił ks. Józef Olszewski, kanonik i proboszcz z Trzciany, delegat biskupa krakowskiego, 26 października 1741 roku. Projektantem i budowniczym był architekt Jan Opitz, a do budowy użyto specjalnie wypalonej cegły z herbem Pilawa. W ołtarzu zastosowano krzyże z kości słoniowej, a antepedia i ornaty były wykonane z tkaniny gobelinowej. Unikatowa forma do wypiekania opłatków pochodziła z 1743 roku.

Świątynię pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego konsekrował Ignacy Krzyżanowski, bp saldycejski i kanclerz przemyski, 28 września 1766 roku. W 1966 roku, po utracie konsekracji wielkiego ołtarza, bp Jerzy Ablewicz, ordynariusz tarnowski, dokonał jego ponownej konsekracji.

W kościele znajdują się obrazy słynące łaskami, m.in. św. Antoni Padewski autorstwa Szymona Czechowicza i obrazy Matki Bożej Częstochowskiej oraz Matki Bożej Łaskawej.

Elewacja kościoła, pierwotnie z jednym gzymsem wieńczącym i piękną attyką, została prawdopodobnie przebudowana w II połowie XIX wieku. Plac przykościelny również uległ przebudowie w tym okresie.

Po II wojnie światowej przeprowadzono remont zakrystii. W latach 1966-1970 wymieniono oryginalne ławy, drzwi i zamki na nowe.

Klasztor pierwotnie posiadał dach czterospadowy z charakterystycznymi dymnikami. W refektarzu zachował się tryptyk Jacka Olexińskiego z 1754 roku, marmurowy lawaterz z XVIII wieku oraz portrety fundatorów.

W klasztorze działał nowicjat od 1810 do 1965 i ponownie od 1970 roku. W latach 1927-1930 o. Roman Bałut rozbudował część budynku na potrzeby nowicjatu.

Klasztor doświadczył zniszczeń w czasie józefinizmu i był ważnym miejscem podczas prowincji galicyjskiej. Zakonnicy angażowali się w duszpasterstwo, misje, rekolekcje, a także pracę w szkolnictwie. Podczas epidemii w latach 1846 i 1855 posługiwali chorym.

W klasztorze odbywały się obchody rocznic Powstania Styczniowego, a w latach 1961-1970 o. Paweł Kochański tworzył szopki i Boże Groby w różnych stylach, a także dekorował kościoły podczas Nawiedzenia Kopii Obrazu MB Częstochowskiej.