Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jakość życia na Podkarpaciu. Czy mieszkańcy są zadowoleni z życia?

Mieszkańcy Podkarpacia są zadowoleni z życia ogólnie rzecz biorąc. Podoba im się miejscowość, w której mieszkają. Cenią sobie również poczucie bezpieczeństwa oraz dużo zieleni. Minusem są natomiast niższe, niż w innych województwach, dochody. Tak wynika z badania spójności społecznej*, przeprowadzonego w 2018 roku.

Wskaźnik relatywnego ubóstwa dochodowego osób w gospodarstwach domowych na Podkarpaciu wyniósł 19%. To plasowało Podkarpacie na 15. miejscu wśród województw. Największy wskaźnik ubóstwa wystąpił w województwie lubelskim – 26%, a najmniejszy w województwie mazowieckim – 9%.

Z kolei wskaźnik relatywnie wysokich dochodów ukształtował się na poziomie 8%, co sytuowało województwo podkarpackie na 13. miejscu wraz z województwem warmińsko- mazurskim (ostatnie miejsce zajęło województwo świętokrzyskie – 6%, a najwyższy wskaźnik wystąpił w województwie mazowieckim – 27%).

Mimo relatywnie niewysokich dochodów, warunki życia gospodarstw domowych na Podkarpaciu należały do średnich w porównaniu z innymi województwami. Wskaźnik ubóstwa warunków życia wyniósł 4% i był mniejszy niż dla Polski (5%). Natomiast wskaźnik dobrych warunków życia ukształtował się na poziomie 26% (dla Polski wyniósł 27%).

Zadowolenie z miejscowości zamieszkania wyraziło 84% mieszkańców Podkarpacia. Więcej osób zadowolonych było tylko w województwie małopolskim (86%) oraz podlaskim i wielkopolskim (po 85%). Poza tym mieszkańcy Podkarpacia są zadowoleni z terenów zielonych w miejscu zamieszkania – 87% (najwięcej w Polsce). Bardzo bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania czuło się 21% osób, a 71% uważało, że jest raczej bezpiecznie.

W województwie podkarpackim zadowolenie z życia ogólnie rzecz biorąc wyraziło 81% osób.

*Reprezentacyjne Badanie spójności społecznej zostało przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny w dniach 05.02. – 30.05.2018 roku. W badaniu wzięło udział ponad 14 tys. gospodarstw domowych. Odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu indywidualnym udzieliło ponad 13 tys. osób w wieku 16 lat i więcej.

źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie