Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jak przygotować samochód na wyjazd za granicę?

Fot. Materiały reklamowe

Zagraniczne wyjazdy samochodem są bardzo przyjemne, o ile wcześniej odpowiednio się do nich przygotujemy. Czego należy dopilnować, wyruszając własnym środkiem transportu do innego kraju? Podpowiadamy!

Przegląd samochodu to podstawa

Podróż za granicę własnym samochodem wiąże się z pokonywaniem setek, a nawet tysięcy kilometrów. Właśnie dlatego przed wyjazdem       warto zadbać o dobry stan techniczny pojazdu i umówić      się do warsztatu samochodowego na przegląd. Mechanik nie tylko wykryje i usunie ewentualne usterki, ale sprawdzi poziom płynów, stan wycieraczek czy ciśnienie w oponach.

Apteczka, trójkąt, czyli kilka niezbędnych drobiazgów

Dobry stan techniczny pojazdu to nie wszystko. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w porządnie wyposażon     ą apteczkę, trójkąt ostrzegawczy oraz przynajmniej jedną kamizelkę odblaskową spełniającą międzynarodową normę EN 471. Naklejka na szybę „PL”, wymagana jest w sytuacji, gdy podróż odbywa się poza granicami UE bądź samochód jest na starych tablicach rejestracyjnych bez symbolu kraju.

Oprócz tego na wycieczkę autem do innego kraju zabierz ze sobą komplet żarówek do samochodu. W momencie, gdy jeden z punktów światła ulegnie uszkodzeniu lub przepaleniu, zestaw ten pozwali Ci na błyskawiczne usunięcie tej drobnej usterki. Nie można zapomnieć o podręcznym komplecie narzędzi, aby móc samodzielnie wymienić koło.

Dokumenty obowiązkowe dla kierowcy

Pierwszym dokumentem, który mieć przy sobie kierowca samochodu za granicą jest oczywiście prawo jazdy. Polski dokument uprawnia do prowadzenia samochodu we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w kilku innych państwach, np. Norwegii, Islandii czy Ukrainie. Jadąc do krajów, które nie należą do UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego jak Kazachstan, Maroko czy Katar wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. To przetłumaczony na języki obce odpis polskiego dokumentu, który wyrabia się w dowolnym starostwie powiatowym.

Drugim dokumentem, bez którego podróż samochodem jest niemożliwa, jest potwierdzenie ważnej polisy OC. Standardowe OC zawarte w Polsce w zupełności wystarcza, by móc podróżować po krajach Unii Europejskiej oraz tych, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Niestety nie wszystkie kraje je ze sobą zawarły. Jadąc do Ukrainy, Albanii, Azerbejdżanu, Iranu, Macedonii Północnej, Maroko, Mołdawii, Tunezji i Turcji wymagana jest Zielona Karta.

Zielona Karta to dokument, który potwierdza posiadanie obowiązkowej polisy OC. Można uzyskać go w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym właściciel pojazdu zawarł umowę ubezpieczenia OC.

Zielona Karta wysyłana jest pocztą tradycyjną lub elektroniczną przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Należy ją mieć cały czas przy sobie podczas wyjazdu do kraju, w którym jest wymagana.      .                     . Dzięki Zielonej Karcie, jeśli spowodujesz za granicą wypadek lub kolizję drogową, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkody finansowe wyrządzone przez Ciebie osobom trzecim.

Zamierzasz wyruszyć swoim samochodem za granicę? Sprawdź ofertę na www.link4.pl. Na stronie znajdziesz oferty nie tylko na polisę OC – możesz zdecydować się na AutoC     asco. W LINK4 AutoCasco oferowane jest w formule All Risk, dzięki czemu możesz liczyć na odszkodowanie w razie wszelkich zdarzeń, poza tymi, które są wskazane w OWU, jako wyłączenie. aby ubezpieczyć      pojazd od kradzieży czy zdarzeń wywołanych siłami natury,. W ramach ubezpieczenia AC w LINK4 możesz także wybrać dowolny wariant, np. wybierając opcję Warsztat, masz możliwość na bezgotówkową naprawę auta (w dowolnym warsztacie w tym ASO). Decydując się na opcję Kosztorys, rzeczoznawca oszacuje szkody i na tej podstawie dostaniesz odszkodowanie, dzięki któremu sam zdecydujesz, jaki sposób i miejsce naprawy wybrać. Co więcej, w cenie polisy AC otrzymujesz ubezpieczenie bagażu podręcznego oraz fotelika od kradzieży i zniszczenia w zdarzeniach objętych ochroną.

Warto także wykupić także ubezpieczenie Auto Assistance. Dzięki temu możesz liczyć na pomoc w razie awarii, wandalizmu czy kradzieży samochodu. Zyskasz holowanie auta do 750 km w Europie i samochód zastępczy w razie awarii do 5 dni lub do 10 dni w razie wypadku, lub kradzieży – w Wariancie Komfort. Co więcej, ubezpieczenie zapewni opiekę nad dziećmi, zorganizowaniu schronienia dla zwierząt, kiedy w razie wypadku trafisz do szpitala.

Za pomocą kalkulatora OC/AC online w kilka minut poznasz wysokość swojej składki ubezpieczeniowej. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Warto zapoznać się też z ofertą ubezpieczeń dobrowolnych – skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać polisę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

[artykuł sponsorowany]