Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jak owady pomagają w procesie ustalania czasu, jaki upłynął od zgonu? ? Wykład otwarty w WSPiA

Materiały WSPiA

RZESZÓW. Entomologia medyczno-kryminalna, czyli nauka, która wykorzystuje owady w wykrywaniu i dochodzeniu okoliczności spraw karnych, będzie tematem najbliższego wykładu otwartego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Podczas spotkania mgr Arkadiusz Szajna opowie m.in. o roli owadów w procesie ustalania czasu, jaki upłynął od zgonu. Wykład odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 grudnia 2017 r.

Do udziału w wykładzie otwartym w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane tematyką Kryminalistyki i Kryminologii. Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 grudnia 2017 r. Początek o godzinie 18:30. w Sali 23 A w budynku głównym WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.

Wykład wygłosi mgr Arkadiusz Szajna, wykładowca WSPiA oraz pracownik Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii oraz Medycyny Sądowej. Tematem spotkania będzie entomologia sądowa, czyli nauka wykorzystująca wiedzę o owadach dla różnorodnych potrzeb wymiaru sprawiedliwości. ? Szczególnie skupimy się jednak na entomologii medyczno-kryminalnej ? nazywaną także entomoskopią. Jest to nauka, która wykorzystuje owady w wykrywaniu i dochodzeniu okoliczności spraw karnych. Podczas spotkania wyjaśnimy m.in. rolę nekrofagów w procesie ustalania czasu zgonu. Wskażemy również jakie miejsce zajmuje entomologia sądowa w polskiej oraz światowej medycynie sądowej ? wyjaśnia mgr Arkadiusz Szajna.

Dodaje, że owady kojarzą nam się głównie z żądleniem, kąsaniem, piciem krwi i przenoszeniem różnych chorób. ? Pamiętajmy jednak, że zapewniają one także równowagę biologiczną oraz odpowiadają za rozkład martwej substancji organicznej pochodzenia m.in. zwierzęcego, czy zwłok ludzkich. I właśnie tymi owadami najbardziej zainteresowane są organy ścigania i wymiar sprawiedliwości. Mogą bowiem pomóc w ustaleniu czasu śmierci i innych okoliczności, np. przemieszczania zwłok, ustalanie czy miejsce znalezienia zwłok jest miejscem, gdzie ciało uległo rozkładowi. Dzięki temu entomoskopia pozwala odpowiedzieć na co najmniej trzy z siedmiu złotych pytań kryminalistycznych: kiedy?, gdzie?, jak? ? tłumaczy mgr Arkadiusz Szajna.

Organizatorem najbliższego wykładu otwartego jest działające w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Koło Naukowe Karnistów ?LEX?.