Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Jabłoński: Wniosek o wypłatę KPO złożymy na początku listopada

Jabłoński: Wniosek o wypłatę KPO złożymy na początku listopada

” Zgodnie z obietnicą zostanie złożony na początku listopada. To jest kwestia kilku dni, może dwóch, trzech tygodni” – mówił Paweł Jabłoński w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM pytany, kiedy polski rząd złoży w Brukseli wniosek o wypłatę środków z KPO. Dlaczego nie zrobiliśmy tego do tej pory? „Dlatego że cały czas toczą się również pewne rozmowy co do tego, w jaki sposób należy interpretować ustalenia poczynione w ostatnich miesiącach z Komisją Europejską” – stwierdził wiceszef MSZ. Zdaniem Jabłońskiego jest szansa, że Polska dostanie pieniądze z UE. „Natomiast z pewnością będą bardzo silne próby dalszego wywierania nacisku na Komisję (Europejską – red.),żeby nam tych pieniędzy wypłacała jak najmniej i jak najpóźniej”. Jabłoński przekonywał też, że Polska nie płaci kar Brukseli. „W tej chwili nie płacimy jeszcze żadnych kar. Kary są naliczane” – mówił.

Jabłoński mówił też, że Polska powinna liczyć się z tym, że z powodu rosyjskich ataków, z Ukrainy znów może przyjeżdżać do Polski więcej osób. „Spodziewamy się, że może nastąpić wzrost liczby osób, które będą chciały dostać się do naszego kraju. Raczej nie będzie to aż na taką skalę jak w końcówce lutego, na początku marca. Natomiast najprawdopodobniej trzeba się z tym liczyć, bo Rosjanie niszczą infrastrukturę energetyczną” – tłumaczył wiceminister.

Jabłoński był też pytany o to, czy po ponownym zwycięstwie Benjamina Netanjahu w wyborach do Knesetu, nastąpi odmrożenie stosunków między Polską i Izraelem. Jedną z kości niezgody jest brak polskiej zgody na uzbrojoną ochronę, która towarzyszyła do tej pory wycieczkom izraelskiej młodzieży. „Nie ma żadnej decyzji polskiego MSZ, która by zabraniała przyjeżdżać komukolwiek. Wręcz przeciwnie, każdy obywatel Izraela może przyjechać do Polski w każdym momencie, bardzo do tego zachęcamy” – przekonywał Jabłoński. Wiceszef MSZ dodał jednak, że polityka Polski w sprawie uzbrojonych izraelskich ochroniarzy się nie zmieni. „Nie ma uzasadnienia, żeby każdy z automatu otrzymywał pozwolenie na broń” – mówił. Dodał też, że jeśli jakaś grupa turystów z Izraela czuje się zagrożona, może wynająć na miejscu polską ochronę.

Cała rozmowa na RMF24.pl.