Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

infoNFZ: dodatkowy nabór do Narodowego Programu Szczepień [punkty mobilne]

Zdjęcie ilustracyjne

Szczepienia populacyjne trwają od 25 stycznia. Obecnie uczestniczy w nich najstarsze pokolenie, gdyż to ono jest najbardziej narażone na zachorowanie i na najpoważniejsze konsekwencje choroby. Dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień zostały przygotowane dwa rozwiązania, trzecie jest w trakcie.

Sposób pierwszy – osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień mogą skorzystać ze wsparcia podkarpackich samorządów. W starostwach i urzędach gmin uruchomione są specjalne infolinie, gdzie udzielane są wszelkie informacje związane z organizacją transportu do punktów szczepień w granicach poszczególnych samorządów.

Sposób drugi – osoby, które są obłożnie chore mogą w trakcie rejestracji zgłosić potrzebę szczepienia do domu pacjenta. Telefoniczny kontakt z punktem szczepień będzie najbezpieczniejszą formą ustalenia szczegółów, a wykaz wszystkich punktów dostępny jest na stronie gov.pl/web/szczepimysie

Sposób trzeci jest właśnie procedowany. NFZ ogłosił nabór dla podmiotów, których zadaniem będzie przeprowadzenie szczepień na terytorium województwa podkarpackiego wyłącznie w miejscu przebywania pacjenta, czyli na ogół w jego domu.

Do udziału w programie może się zgłosić i zostać zakwalifikowany podmiot leczniczy, który:

– nie został umieszczony na aktualnym wykazie jako populacyjny stacjonarny punkt szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2,

– posiada ważny wpis w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, który obejmuje co najmniej jeden zakład leczniczy położony na terenie województwa podkarpackiego,

– posiada potencjał osobowy do utworzenia mobilnych zespołów szczepiących,

– jest podłączony do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia.

Celem naboru jest wyłonienie podmiotu (podmiotów), który zorganizuje i przeprowadzi szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 przez zespoły wyjazdowe w miejscach zamieszkania/pobytu pacjentów, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień i nie mogą skorzystać z transportu zapewnionego przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy bądź miasta).

W skład jednego mobilnego zespołu szczepiącego wchodzi: lekarz, lub lekarz dentysta lub felczer, pielęgniarka lub położna lub higienistka szkolna lub ratownik medyczny lub osoba wykonująca inny zawód medyczny posiadająca wymagane uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania szczepień.

Kwalifikacji do szczepienia i zaszczepienia może dokonywać ta sama osoba (lekarz lub lekarz dentysta).

Za udział w programie świadczeniodawcy będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości 141,00 zł za jedno szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 przeprowadzone w miejscu  zamieszkania pacjenta. Kwota odnosi się do podania pojedynczej dawki szczepionki, obejmuje koszt dojazdu do pacjenta, kwalifikację do zaszczepienia, podanie szczepionki oraz uwzględnia potencjalny koszt wyjazdów niezakończonych podaniem szczepionki (niezakwalifikowanie pacjenta do szczepienia lub wycofanie zgody na szczepienie). Zgłoszenia (dokonane wyłącznie przy pomocy formularza umieszczonego na stronie internetowej) są przyjmowane do dnia  03.02.2021 r.

(ip)