Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Debiut Politechniki Rzeszowskiej w prestiżowym THE Impact Rankings 2022

Od lewej prof. Łukasz Sułkowski, Michael Lubacz, prof. Grzegorz Ostasz, Phil Baty (fot. PCG Academia)

THE Impact Rankings jest jedynym światowym rankingiem opartym na Celach Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (SDGs). W najnowszej edycji Times Higher Education Impact Rankings 2022 Politechnika Rzeszowska została sklasyfikowana w rankingu ogólnym oraz w czterech indywidualnych Celach Zrównoważonego Rozwoju. Jest to czwarta edycja tego rankingu, który w tym roku obejmował 1406 uczelni z 106 krajów. Politechnika Rzeszowska jest jedyną uczelnią w województwie podkarpackim i jedną z zaledwie 16 uczelni w kraju, które zostały sklasyfikowane w tym rankingu, zajmując 11 miejsce w Polsce.

Pozycja Politechniki Rzeszowskiej
W tegorocznym rankingu znalazło się 16 szkół wyższych z Polski. Najsilniejszymi obszarami działalności Politechniki Rzeszowskiej na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) są:
• SDG 6 Czysta woda i warunki sanitarne (pozycja 401-600),
• SDG 7 Czysta i dostępna energia (pozycja 600+),
• SDG 9 Innowacyjność, przemysł, infrastruktura (pozycja 401-600),
• SDG 17 Partnerstwo na rzecz celów (obligatoryjnie – pozycja 801-1000).

Politechnika Rzeszowska jest jedyną uczelnią z Polski, która została sklasyfikowana w SDG 6 – Czysta woda i warunki sanitarne. Światowa pozycja 401–600 w tym obszarze potwierdza zaangażowanie władz uczelni i pracowników naukowych, co znajduje odzwierciedlenie w projektach badawczych, patentach, publikacjach naukowych i współpracy instytucjonalnej.

Jednocześnie wysokie miejsce 401-600 w SDG 9 – Innowacyjność, przemysł, infrastruktura jest dowodem na wpływ badań prowadzonych na Politechnice Rzeszowskiej na rozwój gospodarczy regionu i kraju. W obszarze tym sklasyfikowanych zostało siedem uczelni.
Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie internetowej THE Impact Rankings 2022.

Wręczenie nagród
Uroczyste wręczenie nagród dla szkół wyższych z Polski odbyło się w siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas konferencji „ScienceCon 2022”, organizowanej przez PCG i Times Higher Education. Politechnikę Rzeszowską reprezentował prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, a nagrody wręczył Phill Baty Chief Knowledge Officer w Times Higher Education.

Metodologia rankingu
Metodologia THE Impact Rankings opiera się na zestawie precyzyjnie skalibrowanych wskaźników w czterech obszarach tematycznych: badania naukowe, zarządzanie, współpraca z otoczeniem oraz nauczanie. Ranking uwzględnia wszystkie 17 celów wskazanych w Rezolucji ONZ z 2015 r. znanych jako Agenda 2030. Uczelnie otrzymują punkty za każdy zgłoszony SDG.
W rankingu brane są pod uwagę także działania w obrębie tzw. trzeciej misji uczelni i jej zaangażowania społeczno-gospodarczego. Uczestnictwo Politechniki Rzeszowskiej w rankingu potwierdza jej siłę w wybranych obszarach specjalizacji naukowej, a także znaczenie prowadzonych badań, kształcenia, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dla rozwoju miasta Rzeszowa i całego regionu.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jest najlepszą uczelnią w południowo-wschodniej Polce. Jest uwzględniona w gronie najlepszych uczelni na świecie, co potwierdzają wyniki czołowych rankingów instytucjonalnych i tematycznych, w tym m.in. rankingu szanghajskiego ARWU, Times Higher Education, US News i Webometrics.

(ip)